Úřady mají protichůdný názor na kanalizaci v Opočně

Opočno – Okolnosti poskytnutí dotace na stavbu kanalizace v Opočně nyní rozdělují Státní fond životního prostředí a místní finanční úřad. Každá z institucí má totiž odlišný názor na zpožděné vyúčtování od radnice. Zatímco státní fond schválil prodloužení termínu kvůli čekání na posudek Inspekce životního prostředí, podle finančního úřadu město porušilo předpisy a má vrátit peníze i s penále ve stejné výši – tedy dohromady skoro milion korun. Samotné město tak jen nevěřícně sleduje, jak si úřady vzájemně protiřečí.

S protichůdnými vzkazy od úřadů se nyní musejí vypořádat zastupitelé Opočna. Zpozdili se s vyúčtováním dotace na stavbu kanalizace o 5 dnů, nikoliv však vlastní vinou. Čekali na posudek Inspekce životního prostředí a se zdržením souhlasil státní fond. Finanční úřad však viděl celou situaci jinak a za prodlení termínu požaduje sankci ve výši jeden milion korun. Město však požaduje vysvětlení, neboť poskytovateli dotace nic nevadilo. „Ze strany Státního fondu životního prostředí nebylo schváleno žádné pochybení. Dotace byla městu Opočno přiznána v plné výši bez jakéhokoliv postihu,“ sdělila telefonicky mluvčí státního fondu Lenka Brandtová.

Necelých tři sta metrů kanalizace slouží stovkám lidí z Opočna šest let. „Bylo to klíčové v tom, že se nám podařilo dokončit celkové odkanalizování města,“ uvedl Jaroslav Koudelka  z městského úřadu. Kvůli verdiktu finančního úřadu však Opočenští neví, co dál. Jeden milion korun jsou totiž pro město s 3 000 obyvateli velké peníze.

„Nejvíc mě na tom štve to, jak bylo samo odůvodněno z finančního ředitelství, že je to pochybení formálního charakteru, ale u nás se tím zabývá spoustu úředníků několik dnů. Na finančním ředitelství to jsou zbytečně vynaložené peníze,“ komentoval starosta Opočna Štěpán Jelínek. Daňová správa odmítla případ komentovat s poukazem na povinnost mlčenlivosti. V Opočně proto nyní čekají na další dopis finančního ředitelství o tom, zda jim penále a vrácení dotace odpustí, či nikoliv.