Velkým nebezpečím pro netopýry jsou plynová topidla

Praha – Desítky případů uhořelých netopýrů v plynových topidlech, takzvaných vafkách, evidují ochránci přírody. Zvířata hledají úkryt, láká je teplo a vývodem od plynového topení na fasádě se lehce protáhnou. Čeká je ale jistá smrt, propadnou totiž do topného tělesa, jak prozrazují záběry z infrakamery.

Zvířata zvyklá žít ve štěrbinách skal nebo stromů nezastaví ani zdánlivě malý otvor. V Holečkově ulici se tak jen v jedněch vafkách našlo 13 živých a 23 mrtvých ohořelých netopýrů. Výzkumná pracovnice z Přírodovědecké fakulty UK Helena Jahelková informovala, že lapený netopýr pak přivolává ostatní a vafky se tak stávají pastí pro mnoho dalších jedinců.

Netopýři hledají úkryt a láká je teplo z vafek. Jen v Praze zaznamenali ochránci přírody za letošní rok deset takových případů. Problémy jsou ale ve většině velkých měst. Vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Plzeň Karel Makoň říká, že často do těchto pastí se často chytají i sýkory, které zase vyhledávají možnosti k hnízdění.

Pro zvířata to ve většině případů znamená smrt, pro obyvatele bytů komplikace. Novější plynové topení hlásí chybu, starší vafky ale přestanou fungovat úplně. Odborníci ale varují lidi, aby sami nezkoušeli vývody od topení zabezpečit. Neodborný zásah do certifikovaného výrobku by totiž mohl způsobit i havárii.

Ochránci přírody už provedli několik pokusů, jak velkými otvory se dokáží netopýři protáhnout. Z osmi zkoušených typů mřížek prošel jeden. Teď jednají s Českým sdružením pro technická zařízení, aby na základě výsledků navrhlo úpravu normy, kterou by se řídili výrobci i zkušebny.