Kvilda slaví rekordy

Kvilda (Šumava) – Šumavská Kvilda od pátku drží pět nových českých rekordů. Stala se totiž nově oficiálně nejvýše položenou obcí v Česku, kde je nejstudenější místo a kde pramení nejdelší řeka v republice. A je možné, že díky své velikosti získá ještě další, v pořadí již šestý, rekord.

Rekordové šílenství začalo vánočním stromem. Smrk, který převyšuje 22 metrů vysokou věž kostela, tu místní lidé zdobí pravidelně od roku 2008. Ale až letos se rozhodli jej přeměřit a pokusit se o překonání dosud nejvyššího rostoucího vánočního stromu v republice, který je registrovaný ve Valašské Bystřici. „Odhadovali jsme podle porovnání v databázích, kde nejvyšší strom měl 24 metrů. Vycházeli jsme z toho, že náš rozměr by měl být kolem 26 metrů,“ uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský (nez.). Obyvatelé Kvildy si svoji domněnku nechali potvrdit geodetem, který výšku stromu změřil s přesností na milimetry. „Výška stromu je přesně 25 metrů a 24 centimetrů. Přesnost našeho přístroje je skvělá, je to jeden z nejlepších, který v tomto oboru vůbec existuje,“ potvrdil geodet Pavel Vácha.

Nejvyšší vánoční strom byl ale nakonec jen jedním z pěti nových uznaných kvildských rekordů. „Máme tady nejstudenější místo v republice – Jezerní slať. Dále pak nám tady pramení nejdelší řeka v republice Vltava a naše obec je nejvyšší položenou obcí v České republice – 1 065 metrů,“ vysvětlil Pavel Havelka z Kvildy.

A ještě jedním unikátem se Kvilda může pochlubit: výjimečnou konstrukcí stropu tělocvičny z roku 1931, která dnes slouží jako společenský sál. „Zvláštností je kosočtvercová vazba vytvořená vlastně z prkének bez použití trámků,“ dodal starosta Vostradovský.

Kvilda by mohla získat ještě jeden, šestý rekord. Může se totiž stát nejmenší obcí s největším počtem rekordů v Česku.