Jednání o karlovarské koalici zkrachovala, primátor hrozí odchodem

Karlovy Vary - Měsíc trvající jednání o nové karlovarské koalici zkrachovala. Když se zdálo, že před úterním zastupitelstvem vznikne dohoda mezi TOP 09, nezávislými zvolenými za Alternativu, KOA a ODS, opustili tento model nečekaně tři zástupci Alternativy. Bez nich nemá koalice potřebných 20 hlasů v osmatřicetičlenném zastupitelstvu. Primátor Petr Kulhánek (KOA) dnes řekl, že pokud nevznikne koalice do 17. ledna, z funkce odejde.

Ještě před dnešním koaličním jednáním zavrhli model koalice tvořený pěti subjekty tři zástupci hnutí O co jim jde?! s tím, že nemohou spolupracovat s ODS, vadil jim zejména návrat bývalého radního a zastupitele Arnošta Dontha z ODS do vedení města. Zbývajícím čtyřem subjektům ale stále zůstávalo 22 hlasů. Po změně názoru tří nezávislých za Alternativu se ovšem snížil počet hlasů případné koalice KOA, TOP 09 a ODS jen na 19. „Jejich jednání je pro mě nepochopitelné, byli jsme domluveni a oni náhle změnili názor. Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak situaci řešit,“ uvedl Kulhánek.

Odpadlíci od málem vytvořené koalice K25 se spojili v osmičlenný blok, jenž pojmenovali Karlovarský zastupitelský klub a nyní hodlají nabídnout podporu klubům KOA a TOP 09, jež mají v zastupitelstvu společně 12 mandátů. Opět by vznikla koalice K20, která řídila město po volbách. Ta v listopadu ztratila šanci prosazovat návrhy po ztrátě jediného hlasu, když se proti ní vymezil Jiří Kotek (Alternativa). „Považuji za jediné stabilní řešení vznik koalice, kterou jsme už dojednali,“ dodal Kulhánek.