Zimní sezona v šumavském Belvedéru je ohrožena

Železná Ruda - Zimní sezona v šumavském lyžařském areálu Belvedér je v ohrožení. Na Železnorudsku je přitom druhým největším a je na něm závislá řada ubytovatelů. Majitel vleků se ale nedohodl s největším vlastníkem pozemků pod nimi, který chce areál provozovat. A totéž teď navrhuje město, které se do sporu vložilo.

Sportovní klub Špičák vlastní tři vleky na Belvedéru. Firma Benoco zase největší část pozemků pod nimi i pod samotnými sjezdovkami. Majitel pozemků chtěl areál sám provozovat, ale Sportovní klub Špičák pronajal zařízení jinému zájemci. Ten teď od smlouvy odstoupil. „Máme zájem spolupracovat na provozování skiareálu Belvedér, ale z nepochopitelných důvodů s námi majitelé vleků jednat nechtějí,“ tvrdí Pavel Hrách, zástupce majitelů pozemků.

Sportovní klub Špičák se k situaci vyjadřovat odmítá. Do věci se ale vložilo město, které nechce, aby druhý největší areál na Železnorudsku letos stál. „Tuto alternativu si vůbec nepřipouštím,“ tvrdí starosta Michal Šnebergr. "Proto město do celé záležitosti vstoupilo a je připraveno areál provozovat.

Pokud by svahy Belvedéru zůstaly letos bez lyžařů, ekonomicky by to ohrozilo majitele okolních hotelů a restaurací, kteří z Belvedéru žijí. „Byla by to katastrofa pro celou Černou Rudu. Město by už nemělo turistům co nabídnout,“ postěžoval si majitel restaurace u areálu Karel Hanzlík.

Město jako provozovatel areálu je akceptovatelný pro majitele pozemků. Jestli bude vhodným partnerem i pro majitele vleků, to by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech.