Exšéf romského sdružení je obviněn z podvodu při čerpání dotací

Karlovy Vary - Policie stíhá někdejšího šéfa Romského občanského sdružení v Karlových Varech. Měl podvádět při čerpání dotací. Sám Ladislav Bílý obvinění odmítá a tvrdí, že sdružení žádné peníze nezpronevěřilo.

Romské občanské sdružení mělo žádat o dotace ve výši 25 milionů korun. Přibližně deset milionů město, kraj i stát postupně převedly na účty organizace. Kriminalisté teď zjišťují, kde peníze skončily. Šéf sdružení měl v žádostech o granty lhát. „Protiprávní jednání spočívalo v tom, že při žádostech o dotace předložil nepravdivé údaje a zfalšované dokumenty,“ řekla mluvčí karlovarské policie Andrea Kávová. Údajný podvod měli úředníci magistrátu odhalit loni v lednu. Právníci města hned podali trestní oznámení.

Kvůli nevydařenému projektu na vzdělávání Romů se sdružení dostalo do konfliktu i s právníky kraje. Podle mluvčího krajského úřadu Jana Kopála doložil Bílý bezdlužnost, která nebyla pravdivá. Kraj chce dotace zpět. Dluh už vymáhá exekutor.

Organizace nepřipravila studenty k dalšímu vzdělávání na středních školách. Kraj vyplatil jen část peněz, pak zastupitelé projekt raději předčasně zastavili. „Došlo k vyčerpání částky zhruba jeden milion korun, ten by měli vrátit,“ uvedla mluvčí karlovarského magistrátu Jana Pavlíková.

Bývalý šéf občanského sdružení odmítá, že by falšoval dokumenty nebo jinak porušil zákon. „Všechny dotace a granty, o které jsme žádali, jsou vyúčtované, máme k tomu účetnictví,“ tvrdí Bílý. Říká, že žádné peníze neukradl, a je přesvědčen, že svou nevinu prokáže i u soudu.