Na Červené Hoře měří stav mrazů meteorologové-poustevníci

Červená Hora – Třeskuté mrazy panují snad na všech místech v Česku. Na meteorologické stanici Červená dnes naměřili minus jedenadvacet stupňů. Podle slov tamního vedoucího meteorologa, který byl hostem Studia ČT24, Františka Putaly patří Červená Hora mezi ty meteorologické stanice, které nevybočují do nějakých extrémů. Stanice je ale zajímavá tím, pro co byla původně postavena, a místem, kde se nachází.

Podle slov Putaly došlo v posledních několika letech k masivnímu nárůstu měřicích technologií. Celá technika měření se teď prý úplně změnila. „Všechno, co se dříve měřilo manuálně, se teď měří elektronicky,“ podotkl vedoucí Meteorologické stanice Červená Putala. Dodal ale, že i elektronika má své limity, a tak manuální technika zůstává stále v platnosti. Každých deset dnů se pomocí ní elektronika kontroluje.

Stanice Červená byla původně zřízena jako povětrnostní, nejdůležitějším parametrem bylo tedy měření větru. A to především proto, že je v její blízkosti vojenský prostor Libavá. „Měření větru pro střelby bylo velice důležité. Prvky, které se měří dnes, přibývaly postupně s dalšími lety. Původně tedy šlo o vojenskou stanici,“ dodal meteorolog.

„Ráno se začíná už o půl šesté. Dostupnost ke stanici je trochu ztížená, a tak je tam člověk většinou už od večera. Pracovník tedy ráno začne tím, že zkontroluje, jak stanice postupovala v noci, kdy veškeré měření běží na automatický režim. To, co bylo v noci změřeno, se zapíše, potom se dělá denní měření,“ vysvětlil Putala.