Nájemníci mají v bytech také jen deset stupňů

Pardubice – Obyvatele bytového domu v Úhřeticích na Chrudimsku trápí mráz. Nájemníkům je zima a dost často jim neteče ani teplá voda. Podmínky v noci, kdy teploty padají hluboko pod nulu, jsou nesnesitelné.

Jana Meruňková bydlí v Úhřeticích už čtyři roky, letošní zima je pro ni a její tři děti doslova utrpením. I přesto, že poctivě platí nájem i energie, neteče teplá voda a v bytě je hlavně večer nesnesitelná zima. „Když svítí sluníčko, tak je v bytě šestnáct stupňů. Ve večerních hodinách, teď, když jsou venku ty mrazy, tak je to kolem deseti stupňů,“ uvádí Jana Meruňková.

Na stěnách, oknech a dveřích bytu se tvoří plíseň a led. „Když se večer díváme na televizi, tak se musíme přikrývat dekami,“ říká paní Meruňková. 

Z bytu se zatím přestěhovat nemůže, nemá totiž kam jít. Navíc by přišla o dvacetitisícovou kauci i trvalé bydliště a tím i o sociální dávky. Pomoci se nedočkala ani od Městského úřadu v Chrudimi. „Město do toho problému nemůže zasahovat, to je občansko-právní spor,“ tvrdí vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Chrudim Martina Zelenková. 

Syn paní Meruňkové je vážně nemocný, má respirační problémy. Jeho zdravotní stav se začíná zhoršovat. „Rychlé řešení spočívá v tom, že se dohodne nájemce s pronajímatelem. Pokud se nedohodne, tak jiné rychlé řešení není,“ vysvětluje advokát Jaromír Hladík.  

Majitel domu žádost o rozhovor odmítl. Je možné, že celý spor se potáhne i několik měsíců a skončí u soudu.