Voda z prasklého potrubí vytopila zámek v Napajedlech

Napajedla - Pravděpodobně mrazivé počasí má na svědomí havárii vody na zámku v Napajedlech na Zlínsku. Na nevytápěné půdě zámku prasklo vodovodní potrubí. Voda zatopila téměř tisíc metrů čtverečních třetího patra a poškodila nedávno zrekonstruované zámecké apartmány. Na zámku probíhají likvidační práce, proto je provoz omezen.

„Zasažena byla elektroinstalace, ale voda tekla i elektronickou požární signalizací. Škody jsou odhadnuty na devět set tisíc korun,“ oznámila manažerka zámku Petra Psotková s tím, že hostům museli zrušit rezervované ubytování. Voda protekla nejen do apartmánů ve třetím patře, ale i komínem až do přízemí zámku. Zámecké pokoje jsou aranžované do různých stylů. Pojmenované jsou po potomcích Jana Antonína Bati nebo po šlechtických rodech.

Zámek byl postavený v letech 1764 - 1769 jako pozdně barokní šlechtické sídlo. Je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a rybníčkem uprostřed parku. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a postupně se rekonstruuje. Kromě prohlídkových okruhů jsou v něm přístupné stálé expozice, zámecká kavárna nebo ubytování. V zámku se konají svatby a svatební hostiny a další akce. Vznikl zde také golfový klub J. A. Baťa Golf Club.


Mrazy od minulého týdne již několikrát poškodily vodovodní řad na mnoha místech v regionu. Podle mluvčí Moravské vodárenské Heleny Koutné se na Zlínsku řeší denně minimálně čtyři a šest poruch, dodávka vody však byla většinou zastavena jen v částech ulic. Společnost však kvůli mrazu nemůže v případě havárií dávat lidem k dispozici pitnou vodu z cisteren, jak je to obvyklé. „Přívod vody v nich by zamrznul ještě dříve, než cisternu z vodáren přistavíme na danou ulici. Opravy poruch se navíc protahují tím, že asi čtyřicet centimetrů půdy je promrzlé, takže se tato vrstva napřed musí rozbít strojově, a pak se teprve může začít kopat ručně,“ poznamenala Koutná.