Lipno zamrzlo, podle policie to ale není dobrá zkratka

Horní Planá – Lipenská přehradní nádrž zamrzla a je opět k dispozici řidičům. Ti si po ledu rádi zkracují cestu z Českých Budějovic do rakouského skiareálu Hochficht, díky ledové nábližce se dostanou přímo z Horní Plané do Bližší Lhoty, čím si ušetří asi dvacetikilometrovou zajížďku přes Novou Pec. Policie ale před jízdou po ledu varuje, může se kdykoli prolomit, navíc řidičům hrozí, že je případné hlídky vykážou ze zamrzlé přehrady zpět na silnici.

Podle policejní mluvčí Michaely Pavlíčkové není jízda po ledu bezpečná, ačkoli jeho síla na Lipně dosahuje až 26 centimetrů. „Varujeme řidiče, aby po ledě nejezdili. Možné proboření nemůže nikdo nikdy vyloučit,“ uvedla mluvčí. Dodala, že cesta autem po zamrzlé hladině je nebezpečná za každých okolností. 

Za samotnou jízdu po ledu sice policisté nemohou řidiče pokutovat, přesto jim mohou vjezd zakázat. „Stále platí, že nebyl změněný silniční zákon, tudíž zamrzlá vodní plocha není komunikací,“ upozornila mluvčí Pavlíčková. V případě nehody potom policie už pokutu udělit může, obzvlášť hluboko do kapsy potom bude muset sáhnout ten řidič, pod kterým se led prolomí, potom totiž může být trestán i za znečistění přehrady provozními kapalinami ze svého vozidla.

Hornoplánský starosta Jiří Hůlka ovšem upozornil, že pro řidiče je zkratka přes led velmi výhodná a nelze se proto divit jejich riskování. Jízdou po ledu se totiž vyhnou nejenom dlouhé zajížďce, ale navíc i jízdě po místních rozbitých silnicích. „Možná, že cestovat po silnicích třetí třídy v jejich současných parametrech je nebezpečnější než jízda po ledu,“ zdůraznil starosta Horní Plané.