Peníze z Evropy na výstavbu kanalizace všude nedostanou

Heřmanův Městec – Některá města a obce na Pardubicku nedostanou na výstavbu kanalizací slíbené evropské peníze. Doplatily na to, že se podmínky pro udělení dotace v průběhu let změnily. Radnice jsou teď nuceny vzít si úvěry, nebo projekty úplně zrušit.

Heřmanův Městec tři roky připravoval výstavbu kanalizace. Těsně před začátkem stavebních prací se však celý projekt zhroutil, původně slíbené evropské peníze město nedostane. Kanalizaci totiž provozuje soukromý subjekt, a tak radnice podle nových pravidel nemůže dotaci získat. O změně pravidel se přitom radnice dozvěděla teprve na konci loňského roku. „Vnímáme to jako nefér. Dávám tomu příměr, jako kdybychom hráli hokejové utkání a rozhodčí by po druhé třetině řekli, že se mění pravidla a že vyhrává ten, kdo dá gólů méně, a ne ten, kdo jich dá víc,“ prohlásil starosta města Aleš Jiroutek (ODS).

Podle ministerstva životního prostředí se intenzivním vyjednáváním s Evropskou komisí podaří zachránit z původního seznamu 45 ohrožených žadatelů asi 16 měst a obcí, které dotaci nakonec získají. Heřmanův Městec mezi ně nepatří a počítat nemůže ani s podporou krajského úřadu. „Nepřijdou finanční prostředky do regionu, s čímž samozřejmě nesouhlasíme. Na druhé straně však vidíme i zdvižený prst Evropské komise pro veřejnou podporu, kde by vydělávaly soukromé firmy,“ uvedl radní Pardubického kraje pro životní prostředí Václav Kroutil (ČSSD).

Radnice chce nyní požádat o peníze ze státních fondů. Jestli uspěje, však není jisté. Přípravy projektu stály miliony korun a hrozí, že město nakonec kanalizaci stavět vůbec nebude. „Proto jsme třeba i stavbu nezahájili. Na rozdíl od jiných obcí, které s tím teď mají problémy, protože stavěly a dnes si musejí brát úvěry, aby byly schopné zaplatit dodavateli,“ dodal Aleš Jiroutek.

Podobný problém řeší i další města v regionu. Například Ronov nad Doubravou nebo Chrast.