Klášter v Plasích láká na nové atrakce

Plzeň - Za okny sice mrzne až praští, ale správci památek se už připravují na novou turistickou sezonu. Někde, jako třeba na západě Čech, už taky vědí, na jaké novinky a akce budou lákat turisty. Třeba takový klášter v Plasích vsadí na nově zrestaurované knihovní skříně a historický obraz, který se náhodně podařilo objevit v aukci.

Mobiliář kláštera v Plasích čítá jen pár desítek předmětů. Mezi ně patří i dvě téměř čtyři metry vysoké skříně, které byly ve velmi špatném stavu. Restaurátoři je dávali dohromady skoro rok a půl a teprve před pár dny se vrátily zpět do expozice. „Je to unikátní záležitost, která se sem vrací a doplňuje expozici, kterou zde návštěvníci mohou vidět,“ hodnotí vzácné skříně správce kláštera Plasy Pavel Duchoň. 

Zatímco skříně od své výroby prakticky neopustily zdi plaského kláštera, desítky drobnějších předmětů byly buď rozprodány, nebo se v průběhu času ztratily. To je i případ obrazu, který byl objeven na jedné aukci a který pro klášter koupil Národní památkový ústav. „Víme, že obraz pochází z osobního majetku opata Tittela, nejvýznamnějšího opata kláštera v Plasích. Teď ho můžeme konečně ukázat lidem,“ uvádí Pavel Duchoň. 

Na novou sezonu se připravují i na dalších památkách. Vedle klasického velkého úklidu vymýšlejí kasteláni co nejzajímavější programy a v rámci možností upravují i expozice. „V letošním roce se připojujeme k projektu Třináctá komnata. Návštěvníci budou mít v rámci tohoto projektu možnost prohlídek s historickou postavou, která je provede areálem,“ prozrazuje kastelán zámku Kozel Karel Bobek. „Lidé se mohou těšit také na pivovar ve Velharticích, který bude novinkou nadcházející sezony. Kláštery Plasy a Kladruby zase připravují společně interaktivní hru zaměřenou na architekta Santiniho,“ naznačuje mluvčí Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička.      

Turistická sezona začne na památkách Plzeňského kraje 31. března.