Za milionový úplatek dostal manažer podmínku

Karlovy Vary - Karlovarský okresní soud dnes odsoudil na 2,5 roku s podmíněným odkladem na čtyři roky manažera Lukáše Matochu za žádost o milionový úplatek při výstavbě hotelu Ermitáž v Praze. Zaplatí také pokutu 300 tisíc korun. Druhého z manažerů, Martina Kratochvíla, soud zprostil obžaloby. Podle obžaloby Machota údajně slíbil, že pro karlovarského podnikatele vyjedná hladké předání díla s manažerem velké stavební společnosti Kratochvílem. To i přesto, že firma neodvedla práci tak, jak měla. Státní zástupce požadoval pro manažery podmíněný trest mezi dvěma až třemi roky s podmínkou na čtyři roky.

Oba obžalovaní od samého počátku obvinění odmítali. V případu Matochovi podle soudkyně přitížilo, že se s majitelem KV-Term Romanem Šůlou osobně několikrát setkal, což potvrdily i nahrávky policie, a převzal od něj peníze. „Není správné, když pod kontrolou policie dojde k dokonání trestného činu. Má prostě jednat, jakmile je tady podezření,“ uvedl Matochův obhájce Josef Lžičař.

O Kratochvílově vině byly takové pochybnosti, že nebylo důvodu, aby ho soud nezprostil obžaloby. Matocha se k rozsudku nevyjádřil, Kratochvíl řekl, že je s rozhodnutím spokojený. V jeho případě si však vzal státní zástupce lhůtu na odvolání, u Matochy se tohoto práva vzdal. Kratochvílův obhájce Jaroslav Ortman poznamenal, že majitel firmy KV-Term vystupoval před soudem naprosto nevěrohodně. „Manipuloval s celým trestním řízením. Tvrdím, že je osoba nevěrohodná…,“ prohlásil pro ČT.

Martin Kratochvíl
Martin Kratochvíl

Kratochvíl, který jako projektový manažer firmy Skanska výstavbu hotelu řídil, uvedl, že obvinění mohlo souviset s problémy s firmou KV-Term. Prý se dostal do sporu s majitelem KV-Term Šůlou, protože jeho společnost neodvedla na stavbě jako jeden z dodavatelů stoprocentní práci a zůstaly po ní závady, které nejsou dodnes odstraněny. Jeden ze svědků během procesu prohlásil, že se firma KV-Term, která dodávala topné a chladicí systémy, dokonce pokusila falšovat některé doklady související s předáváním zakázky a provedenými prácemi na stavbě.

Policie vybavila Šůlu nahrávacím zvukovým a obrazovým zařízením. Jedno měl vždy umístěno v bundě, druhé v klíčence. Obě aktivoval pokaždé krátce před jednáním s Matochou, který zastupoval investora stavby. Poté, co převzal při posledním setkání v jednom karlovarském nákupním centru 1,1 milionu korun, zadrželi oba manažery kriminalisté. Matocha se přiznal, že peníze převzal. Popřel však, že by šlo o úplatek. Podle něj byl případ účelově zkreslený. Šůla prý všechno otočil, peníze nabídl on sám na pokrytí nákladů spojených s odstraněním závad.