Ve fryštácké školce jsou nebezpečná vlákna, děti musely z budovy

Fryšták (Zlínsko) – Mateřská škola ve Fryštáku na Zlínsku je uzavřena, stovka dětí se přesunula do náhradních prostor v nedalekém areálu základní školy. O přerušení provozu v budově školky rozhodla radnice na doporučení hygieniků, kteří v ní nalezli nebezpečná minerální vlákna. Nemá se jednat o azbest, kvůli kterému už se v předchozích měsících uzavřelo několik školních budov, přesto jsou vlákna zdraví škodlivá. Jak dlouho zůstane školka uzavřena, není jisté. Pravděpodobně půjde o několik týdnů.

Budova fryštácké školky je nyní prázdná, radnice shání firmu, která nalezne a zneškodní zdroj jejího znečistění. Hygienici sice uvedli, že látky, které jsou v nalezených vláknech obsaženy, nejsou rakovinotvorné, avšak mohly by přispět k častějším nemocem dýchacích cest. „Dostávají se vdechováním až do plicních sklípků a mohou ve svém důsledku zhoršit samočisticí funkci plic,“ řekla ČT hygienička Ivana Lukašíková.

Hygienici v posledních týdnech kontrolovali více škol ve Zlínském kraji. Seznam zkoumaných budov však nechtějí zveřejnit, aby nešířili paniku. Výsledky měření by měly být k dispozici během týdne.

Hygieniky zajímá především azbest, který se vyskytuje v některých zrekonstruovaných panelových budovách. Kvůli úniku azbestových vláken musel být uzavřen například areál základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj. Pobyt v zamořeném prostředí je podle hygieniků velmi nebezpečný, protože je azbest rakovinotvorný.