Turnov se společného zázemí u svých nádraží zatím nedočká

Turnov – Přestupování mezi vlakovými a autobusovými spoji je v severočeském Turnově o poznání rychlejší. Důvodem je otevření nového autobusového nádraží hned vedle vlakového. Sedmdesátimilionové stavba má však jeden nedostatek – chybějící zázemí ve formě čekárny nebo záchodů. Na stávajícím stavu se podle všeho prozatím nic měnit nebude. České dráhy slíbily Turnovu, že vybudují nové společné zázemí, na které dostaly od města veškeré podklady. Nyní ale čekají na schválení rozpočtu a stavbu prozatím odkládají.

Rychlejší přestup i pohodlnější cestování stály za důvody, proč Turnov postavil autobusové nádraží vedle železniční stanice. Zatímco přestupy se skutečně zkrátily na minuty, slibovaného pohodlí se cestující nedočkali. Chybí zde například čekárna a lidé si musí vystačit jen s nádražní halou. Místo nových toalet jsou k použití pouze staré záchodky na perónu.

Společné zázemí pro cestující z vlaků i autobusů mělo vzniknout v budově železniční stanice, a to už v minulém roce. Loni v létě to České dráhy slibovaly na podzim, poté stavbu odložily na jaro a nyní se už kvůli rozpočtové situaci neodvažují o termínu vůbec mluvit. „Je to velmi nepříjemné, že se nám zatím nepodařilo zahájit rekonstrukci. Nicméně opravdu všechno závisí na penězích. Částka 33 milionů korun není malá ani pro České dráhy,“ uvedl mluvčí Radek Joklík.

…a sousední vlakové nádraží
…a sousední vlakové nádraží

Přípravy trvají od roku 2004 a město dokonce na stavbu zázemí získalo skoro čtyřicetimilionovou dotaci. Příspěvek však dobrovolně odmítlo v okamžiku, když dráhy slíbily postavit zázemí samy. „Aktuální informace nemáme a považujeme za nemyslitelné, aby ČD své přísliby nesplnily,“ komentovala starostka Turnova Hana Majerová.

České dráhy s rekonstrukcí nádražní budovy i nadále počítají, jejich rozpočet ale prozatím nikoliv. Rozhodnutí je teď na investiční komisi Českých drah, které tvrdí, že s rekonstrukcí by chtěly aspoň začít letos.