V pátek se oteplí na 12 stupňů, na horách nasněží až 15 cm

Praha - V pátek se vyšplhají teploty až na 12 stupňů Celsia, množství sněhu na horách ale ani jarní teploty příliš neovlivní. Zatímco v nížinách přijde spolu s oteplením déšť, v polohách od 700 metrů nad mořem očekávají meteorologové o víkendu nové sněžení. Podle ČHMÚ by mohlo napadnout deset až patnáct centimetrů. Příští týden se budou denní maxima pohybovat kolem pěti stupňů, obloha zůstane zatažená. Půda je ale i přes vysoké teploty stále promrzlá, a to až do půlmetrové hloubky. Na horách drží mokrý těžký sníh lépe pohromadě, a tak se snížilo i riziko pádu lavin. V Krkonoších nyní platí trojka.

„I když v příštích dnech porostou denní teploty a v pátek by mohly v nížinách dosáhnout až ke 12 stupňům Celsia, zásoby sněhu jsou na horách dostatečné a oteplení se na nich nijak výrazně nepodepíše, utrpí spíše kvalita sněhu. Koncem týdne se však do hor opět vrátí sněžení, během víkendu může napadnout 10 až 15 centimetrů nového sněhu,“ uvedla meteoroložka Milena Ferebauerová. Na horách se ale ke sněhu přidá i silný vítr s nárazy kolem 55 kilometrů za hodinu.

Půda je stále zmrzlá na kost

Na teploty nad deset stupňů si Češi budou muset ještě počkat, o víkendu rtuť nepřesáhne šest až osm stupňů. Noční teploty už ale budou pod bod mrazu klesat jen zřídka. Výjimkou bude pondělí, kdy se může v noci ochladit až na minus sedm stupňů. Jinak se ale budou poslední únorový týden pohybovat noční teploty mezi minus dvěma až plus třemi stupni, přes den pak čtyři až devět stupňů. Nebe bude i nadále zatažené s občasnými přeháňkami, na horách mohou být sněhové.

Jinovatka
Zdroj: facebook
Autor: Pavel Havlík

Půda ale kvůli předchozím nízkým teplotám zůstane promrzlá až do konce měsíce. Letos mráz dosáhl maximální hloubky v polovině února, v Hradci Králové naměřili 58 centimetrů. Rekordních je 108 centimetrů z Doksan z roku 1963.