Pardubicko dostane méně peněz na dobrovolné hasiče

Pardubicko – O půl milionu korun méně dostanou letos od státu jednotky dobrovolných hasičů v Pardubickém kraji. Krácení dotací pro ně znamená omezení peněz na provoz i na údržbu výjezdové techniky. Naopak obce a kraj se dobrovolné hasiče navzdory všudypřítomným úsporám snaží udržet.

Přes padesát výjezdů za rok mají dobrovolní hasiči v Jevíčku. Závislí jsou na penězích od města, pomáhá i kraj. Státní dotace ale rok od roku klesají. Mluvčí Generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová říká, že příčinou je postupné krácení rozpočtu Hasičského záchranného sboru ČR. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) v tom vidí ohrožení základní činnosti hasičského dobrovolného sboru.

Dobrovolný hasič Josef Bidmon sdělil, že častým problémem je také zastaralá technika, která vyžaduje četnější opravy. Počty výjezdů dobrovolných hasičů v posledních letech stouply více než o polovinu. Nejde jen o požáry, ale také o technické pomoci, jako je třeba čerpání vody ze sklepů nebo autonehody.

V Jevíčku si pohotovosti a nasazení jednotky pochvalují. Pro dobrovolné hasiče musí každým rokem najít peníze v napjatém rozpočtu. Navzdory finančním těžkostem se k jednotkám dobrovolných hasičů stále hlásí mladí lidé. Práce je baví a často jde o rodinnou tradici.