Čápi ve Staré Bělé dostali nové hnízdo

Stará Bělá – Na sloup elektrického vedení v obci Stará Bělá dnes hasiči a pracovníci elektrárenské společnosti umisťují nové hnízdo pro čápy. Hnízdo se před časem z bezpečnostních důvodů sundávalo, čápi jej totiž každý rok navyšovali a hrozilo, že spadne. Odhadem mohlo vážit kolem dvou set až tří set kilogramů a na výšku dosahovalo kolem metru.

Bez elektřiny se ráno museli obejít v části Staré Bělé. Nemohla za to porucha, ale výměna čapího hnízda na sloupu elektrického vedení. Celou akci inicioval pan Ronald Klíma, který místní čápy pozoruje přes deset let. Všiml si, že je hnízdo nakřivo a hrozil by jeho pád. 

„Čápy máme v obci odnepaměti, ale na tomto místě jsou asi 25 až 30 let,“ uvedl tajemník starosty Staré Bělé Ladislav Dlouhý. Na výrobě nového hnízda se podíleli pracovníci z místní dílny. Jak vysvětlil vedoucí dílny Drahomír Lička, staré hnízdo se nejprve muselo očistit, spravit, udělaly se na něm nové úchyty a potom se znovu vypletlo z proutí. Čápi jsou v obci velkou atrakcí. Do nového hnízda by měli přiletět z Afriky koncem března.