Jihlavská zahrada teď chová šest samců a jedenáct samic kaloňů. „Mládě nosí samička na těle a kojí ho dva až tři měsíce,“ uvedla mluvčí. Původní domovinou kaloňů zlatých, jejichž tělo připomíná netopýra a hlava lišku, je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jejich přirozeného prostředí je tento druh zařazen do několika mezinárodních záchovných programů.
Další letošní přírůstky přivítali jihlavští chovatelé u lemurů kata, jimž se narodila dvě mláďata. Lemurů kata teď má zoo celkem 13. Tato zvířata s dlouhým pruhovaným ocasem pocházejí z Madagaskaru. Ocas jim pomáhá udržovat rovnováhu při skocích a zároveň jim slouží k dorozumívání ve vysoké trávě. „Mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky, asi po čtrnácti dnech potom přesedlá na hřbet,“ dodala Kosová.
Za celý minulý rok se v jihlavské zahradě podařilo rozmnožit 61 druhů exotických zvířat, na svět přišlo 381 mláďat. V zahradě se mimo jiné narodila i dvojčata levhartů sněžných. U malých drápkatých opic, kterých má jihlavská zoo největší kolekci v Česku, přibylo 28 mláďat. Zoo chová kolem 190 exotických druhů, chovatelé pečují přibližně o 1 500 zvířat. Loni se na ně přišlo podívat více než 260 tisíc lidí, což je druhý nejvyšší počet v historii.