Němci z Budínky spočinou na ždíreckém hřbitově

Žďírec (Jihlavsko) – Lidské ostatky nalezené předloni na louce Budínka u Dobronína budou uloženy na hřbitově ve Ždírci u Jihlavy. Rozhodli tak zastupitelé, kteří se přiklonili k výsledkům ankety, jež v lednu proběhla mezi občany. Pro pochování ostatků ve Ždírci bylo 113 občanů, proti bylo 91 lidí, zúčastnilo se 62 procent obyvatel obce.

Ačkoli starosta znal výsledky lednové ankety už dříve, rozhodl se nezveřejnit je před dnešním jednáním zastupitelstva, které muselo výsledek ještě potvrdit vzhledem k tomu, že nešlo o závazné referendum. Zastupitelé uložení schválili osmi hlasy. Pozůstalé informují dopisem.

O uložení ostatků z Budínky požádal Ždírecké jménem pozůstalých jejich právní zástupce Johan Niebler. Získal podporu starosty i faráře, naposled kontaktoval představitele obce včera, aby zájem pozůstalých o uložení ostatků ve Ždírci potvrdil. Názory obyvatel byly různé, jak vyplývá i z výsledků ankety. Lišily se i podle generací. Zatímco mladší obyvatelé jsou k pohřbení pozabíjených Němců na ždíreckém hřbitově vstřícnější, starší generace by dala přednost tomu, aby si pozůstalí ostatky odvezli do Německa.

Umístění ostatků na hřbitov vzbuzuje u některých lidí obavy vzhledem k rozporuplným pohledům na poválečné dění. „Mám obavy, aby sem nechodili vandalové a neničili hroby,“ poukázal zastupitel Karel Lorenc. Že útoky na budoucí náhrobek nejsou vyloučeny, naznačuje nedávné dění na louce Budínka. Skupina vandalů tehdy přebarvila kříž vztyčený na louce na růžovo.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Schválením Nieblerovy žádosti vznikla potřeba připravit vhodný náhrobek, pod kterým budou ostatky z Budínky uloženy. Pravděpodobně bude mít buď tvar kříže, nebo obdélníku, na kterém budou vyryta jména obětí poválečné doby.

Ostatky nalezné předloni na louce Budínka u Dobronína patřily třinácti dobronínským Němcům, kteří byli povražděni těsně po skončení druhé světové války. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy. Čeká se na výsledky testů DNA a jejich porovnání s geny možných potomků. Česká policie ani státní zastupitelství stále nechtějí případ komentovat.