Účet za jabloneckou kalamitu: 12 milionů korun

Jablonec nad Nisou – Zima letos přišla pozdě a v nížinách nebyla příliš intenzivní. Zato na horách a v podhorských oblastech napadlo nebývalé množství sněhu, tomu také odpovídají náklady na jeho úklid. Jablonec nad Nisou, kde panoval půl týdne i kalamitní stav, vydal od počátku roku za zimní údržbu už dvanáct milionů korun, oproti loňské zimě dvojnásobnou částku. Sníh přitom ještě neroztál.

Od začátku zimy napadly v Jablonci bezmála tři metry sněhu, z toho téměř metr minulý týden, kdy bylo také město nuceno vyhlásit kalamitní stav, protože úklid nestíhalo. Už od ledna ale musí technické služby sníh z města odvážet, protože v Jablonci není kde ho skladovat. „Od začátku zimy se z města odvezlo 20 500 tun sněhu, což představuje 3 420 plně naložených nákladních aut,“ přiblížila Jana Fričová z městského úřadu.

Letošní náklady na údržbu zatím činí dvanáct milionů korun, loni město zaplatilo v lednu a únoru pouze 6,6 milionu. V prosinci se přitom zdálo, že letošní zima bude mírnější než ta minulá. Zatím však letošní příval sněhu nepřekonal předloňský rekord, kdy radnice dala za zimní údržbu 22 milionů – více, než je obvykle počítáno na celý rok.

V Jablonci zajišťují technické služby v zimě úklid více než 165 kilometrů vozovek a přes 50 kilometrů chodníků. Od začátku zimy už na ošetření chodníků a komunikací ve městě spotřebovaly 2 160 tun soli a 750 tun písku nebo drti.