Když srp s kladivem, tak i hákový kříž, rozhodli se aktivisté

Semily – Krátce poté, co policie odložila případ komunistické mozaiky na domě v centru Semil, rozhodli se dva aktivisté z Prahy spor vystupňovat. Pod mozaikou se srpem, kladivem a rudou hvězdou na průčelí domu na Riegerově náměstí dnes odpoledne rozbalili plátno s hákovým křížem. Aktivisté tvrdí, že se dvěma totalitám 20. století neměří stejným metrem. Policii na svůj výrazný manifest po čtvrthodině sami upozornili, hlídka je potom předvedla na služebnu k podání vysvětlení. Po zhruba tříhodinovém výslechu byli propuštěni.

„Věřím, že stejně jako v případě trestního oznámení kvůli mozaice, i v našem případě policie případ odloží, naším cílem nebylo propagovat fašismus, a to jsme také od začátku říkali,“ sdělil po svém propuštění aktivista Ivan Brezina. Mluvčí policie Petr Kmínek případ nechtěl komentovat. „Vyžádáme si ještě záběry z městských kamer,“ řekl jen novinářům.

Policie: Rudá pěticípá hvězda je i tradiční symbol svobody

Semilská mozaika byla dvacet let zakryta billboardem, ten však nedávno zmizel. Poté podal místní občan Tomáš Trojan trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdil, že srp a kladivo propagují totalitní hnutí a radnice to toleruje. Podle policistů ale mozaika komunismus nepropaguje. V policejním vyrozumění mimo jiné píší, že symbol srpu a kladiva vyjadřuje zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu. Rudá pěticípá hvězda je pak podle policie považována za symbol komunismu, jde však i o tradiční symbol svobody. Podle právníka, kterého ČT oslovila, také v případě Semil mimo jiné chybí úmysl propagovat totalitu.

Ivan Brezina: „Když si dnes dáte na tričko Che Guevaru, tak je to bráno v pohodě. Když si tam dáte Hitlera, tak vás zavřou, a to je špatně. Buď vás mají zavřít v obou případech, nebo má být v obou případech povoleno ty věci nosit.“  


„Je naprosto v pořádku, že ten symbol tady zůstane i s tím citátem,“ reagoval Brezina. Za zrůdné ale považuje právě označení rudé hvězdy za symbol svobody. Proto dnes na transparentu měl hákový kříž, který je v Evropě spojován s nacismem. „Ve skutečnosti je to 5 000 let starý budhistický symbol a je to symbol naprosto pozitivní,“ řekl. Chce hlavně upozornit na to, že Česko vnímá obě ideologie rozdílně, přestože jsou stejně zrůdné: „Komunismus je dokonce zřejmě zrůdnější, protože ho životem zaplatilo o 50 milionů lidí víc.“

Radnice mozaiku opatřila doplňujícím citátem George Santayany „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat“. „Vlastně jsme z ní vytvořili pomník,“ přiznal dnes starosta Jan Farský. Mozaika podle něj k městu patří a měla by na zdi zůstat. Že věc vyvolá takový zájem médií, ale nečekal.

Srp a kladivo patří vedle pěticípé hvězdy a rudé vlajky k nejznámějším komunistickým symbolům. Před pěti lety Senát projednával návrh trestat jejich užívání, návrh však zamítl. Používání hákového kříže naproti tomu trestné je.