Řidič uvízl na přejezdu, podařilo se mu včas odjet

Pardubice - Lidi na železničních přejezdech stále víc riskují. A je jedno, zda to jsou chodci, cyklisti nebo motoristi. Potvrzuje to případ z Pardubic, kdy na jednom z přejezdů uvízl řidič auta. Může mluvit o velkém štěstí. Jen několik málo minut před příjezdem vlaku se mu podařilo dostat se z kolejí ven.

Železniční přejezd v pardubické Dašické ulici patří mezi nejfrekventovanější, ale také mezi nejnebezpečnější. Přesto na něm řidiči riskují. Jeden z nich na to málem doplatil. „Řidič vjel na přejezd a vzápětí za ním spadla závora. On zastavil a chvíli nevěděl, co má dělat. Naštěstí se mu podařilo odjet,“ popisuje situaci svědek události Jiří Motl.  

Přejezd je na železničním koridoru, kde vlaky dosahují rychlosti až sto šedesát kilometrů za hodinu. „Může zde dojít k tragickým událostem nejen účastníků silničního provozu, ale také cestujících ve vlacích,“ upozorňuje mluvčí SDŽC Pavel Halla.  

Podle statistiky jen vloni na přejezdech zemřelo třicet čtyři lidí, více než sto skončilo v nemocnici se zraněním. Policisté na Pardubicku se proto na některé přejezdy zaměřili. „Policisté během svého výkonu služby provádějí namátkové kontroly železničních přejezdů,“ přibližuje opatření mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.  

Odborníci varují, že v případě, kdy někdo s autem na přejezdu uvízne, má na záchranu jen asi dvacet vteřin. S chladnou hlavou by však měl závoru jednoduše projet. Zatím posledním případem nehody na železničním přejezdu, tentokrát bez závor, je smrt řidiče dodávky v Protivíně ze začátku tohoto týdne. „V důsledku nehody došlo k požáru dodávkového automobilu a požár se dále rozšířil také na vlak,“ popisuje tragickou událost mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.     

Stejně jako v tomto případě, nemá strojvůdce možnost srážce s autem zabránit. Brzdná dráha vlaku je totiž až půl kilometru.