Na Kraslicku stále chybí signál

Kraslicko – Lidem na západní straně Krušných hor stále chybí kvalitní pokrytí mobilních operátorů a také rychlý internet. Komplikuje to život radnicím, meteorologům i záchranářům. Ti všichni potřebují telefony i internet k práci a zajištění služeb pro obyvatele. Krajský úřad i operátoři slibují zlepšení.

Pro případ nouze nosí místostarosta Kraslic Otakar Mika krizový mobilní telefon. Když bude řídit záchranné práce z kanceláře, dovolá se. Když ale vyjede do některé z okolních obcí, jako například Přebuz, Stříbrná či Kostelní, kde se často rozlévají potoky, telefon fungovat nebude.

Rychlé a mobilní připojení k internetu potřebují také čidla měřících stanic meteorologů, která varují před povodní. Spolupracovník ČHMÚ Rudolf Kovařík říká, že v hřebenové oblasti by byly potřeba ještě dvě stanice.

Pomalé internetové připojení trápí i pracovníky obecního úřadu na Šindelové. Radnice přitom musí na požádání vyhledávat lidem výpisy z katastru nemovitostí nebo rejstříku trestů. Zástupci kraje o problémech se signálem v hornatém terénu jednají s operátory přes dva roky.

„Připravujeme optické vedení pro zmiňovanou obec Přebuz, vybudujeme zařízení, které umožní rychlé připojení k internetu,“ nechala se slyšet mluvčí společnosti Telefónica O2 Blanka Vokounová. Na přelomu roku by signál do odlehlých oblastí měl šířit i nový vysílač pro mobilní telefony.