Sokol už na svá sportoviště nemá peníze

Jižní Čechy – Nejstarší tělovýchovná organizace Sokol předává některé sokolovny a sportoviště pod správu obcí. Na jejich provoz a údržbu totiž chybí peníze. Sokol letos oslaví 150 let od založení, dlouhodobě ho trápí nedostatek financí. Jde o důsledek nekoncepční podpory sportu ze strany státu, jak tvrdí starostové.

Sokolovny odjakživa sloužily nejen ke cvičení, ale i jako společenská centra. Většinu z nich jednoty ještě využívají, jenže mají stále větší problémy se o ně starat. Majetek Sokola je poměrně rozsáhlý. Když ho ale získal po roce 1989 v restituci zpět, byl většinou ve velmi špatném stavu. „Tím, že Sazka skončila, tak sportovní organizace přišly o finanční zdroje, které mohly používat také na rozvoj svého majetku,“ dodal starosta Sokolské župy jihočeské Stanislav Matoušek.

V jižních Čechách, ale i v jiných krajích proto předává svůj majetek obcím a městům. Například v Suchdole nad Lužnicí fotbalové hřiště a jeho zázemí. I Kardašova Řečice je připravena ujmout se sokolského majetku. Ještě před patnácti lety tam chodily děti ze školy na tělocvik, pak ale město postavilo novou tělocvičnu a sokolovna od té doby chátrá.

Většinou se jedná o bezúplatný převod na město, výjimečně Sokol svůj historický majetek obcím prodává. Podmínkou dohody je, že objekt bude jednota dál a ve stejném režimu využívat.