Na Karlovarsku lidem praskají domy kvůli rozestavěnému komplexu

Jenišov (Karlovarsko) – Kolem rozestavěného komplexu ruského investora v Jenišově na Karlovarsku se vyostřují spory. Svah, který těžká technika odbagrovala, totiž začíná padat do výkopu. Proto si také i lidé v sousedství stěžují, že jim praskají domy a stavební úřad nic nedělá. Majitelé okolních domů tvrdí, že jsou problémy důsledkem neodborně naplánované a provedené stavby.

„V této chvíli se chceme bránit podáním trestního oznámení,“ říká jeden z majitelů okolních řadových domků. Že se trhá svah u výkopu, zjistili lidé začátkem února. Stavbyvedoucí slíbil, že svah zajistí, prasklinu ale pouze nechal zavézt kamením a připravil podpěry. Ani kovové zátarasy nepomohly, aby utržený svah dál neklesal.

Výkop měl být podle stavební dokumentace od začátku bezpečně zajištěný. To podle starosty stavební firma udělala pozdě. Cizinec, který má na průběh stavby dohlížet, nebyl k zastižení. Přitom už na začátku měsíce sliboval, že svah zabezpečí. Starosta Jenišova tvrdí, že je v problému bezmocný, na výtky radnice podle něj stavební úřad nereagoval. „Nechápu, co to stavební úřad provádí, jeho konání je do nebe volající,“ vyjádřil se.

Mluvčí magistrátu se brání, že na místě už úředníci několikrát byli. Kvůli problémům svolali jednání. „Budeme zjišťovat, jestli stavba probíhá podle stavebního povolení a všech právních předpisů,“ vysvětlil mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál. Úředníci, zástupce investora, stavební dozor a starosta by se měli přímo na staveništi sejít 8. března.