Církev chce z věží udělat chrámy komerce, zvoníkům je zavřela

Praha – Přestože považují pražští zvoníci vyzvánění za svého koníčka a za své služby nedostávají ani korunu, církev se rozhodla, že už je nechce. Arcibiskupství pražské chce zvonice komerčně pronajmout, některým zvoníkům už znemožnilo přístup na věže výměnou zámků. Bránit zvonice a jejich zvoníky se teď chystá Sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Církev však tvrdí, že jí jde o to, zpřístupnit památky veřejnosti.

Zvony svatoštěpánského kostela v Praze 2 rozezněl Vladimír Molík poprvé více než před deseti lety. Obnovil tak zapomenutou tradici – a opět ji vytvořil. Pravidelnému nedělnímu zvonění přivykli věřící, které zvon volal na mši, i lidé, kteří kostel nenavštěvovali. „Věděli jsme, že je neděle a že to tak má být,“ prohlásila obyvatelka Prahy 2 Veronika Tománková. Na konci ledna však zvon opět zmlkl, Arcibiskupství pražské nechalo vyměnit zámek a zvoníkovi, jehož služby byly zcela zdarma, tak znemožnilo přístup.

Pravděpodobně to tak zůstane, ačkoli církev zdůrazňuje, že pokud to bude možné, chce zvonění zase obnovit. Do budoucna však především chce, aby z věže svatoštěpánského kostela tekly peníze, i kdyby tomu měla zvonická tradice zcela ustoupit. „Arcibiskupství do budoucna zvažuje vhodnější využití objektu zvonice. Obecně se snaží najít způsob, jak oživit památky a otevřít je veřejnosti. V případě zvonice u sv. Štěpána se prověřuje, jak lze toto otevření skloubit se zvoněním,“ uvedl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. Podle zvoníka Molíka však dnes hovoří arcibiskupství o zvonu pouze jako o vhodné dekoraci.

Jak může například svatoštěpánská věž – nebo také zvonice ve Vojtěšské ulici – v budoucnu vypadat, ukazuje další věž, kterou církev na úkor tradic otevřela komerci – Jindřišská věž. Uvnitř je restaurace, kavárna a výstavní sál. Jak věž vypadala, když sloužila svému původnímu účelu, už není vidět.

Církevní plány na proměnu kostelních věží v chrámy komerce se nelíbí Asociaci pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). „Aby ze středověkých zvonic udělala církev gastronomická zařízení – to nenapadlo ani komunisty,“ srovnal místopředseda ASORKD Martin Kadrman. Asociace proto nyní hledá způsoby, jak by mohla plány arcibiskupství zastavit.