Pervitin pro Slovensko a Rakousko nebude, policie zničila dvě laboratoře

Hodonín – Dvě velké laboratoře pro výrobu pervitinu na Hodonínsku zlikvidovala policie. Podle vyšetřovatelů v nich vznikly kilogramy drogy, kterou odebírali narkomani nejenom v Česku, ale také v Rakousku a na Slovensku. Kvůli spolupráci na přípravě pervitinu zadržela policie tři lidi, dvěma z nich, kteří drogu vyráběli, hrozí až deset let vězení, třetímu, který ji šířil, pět let.

Dva ze zadržených si podle kriminalistů zřídili pervitinové laboratoře poté, co policie loni zlikvidovala na Hodonínsku hned několik výroben této látky a pervitin se stal u narkomanů nedostatkovým zbožím. Oba noví producenti, kteří krátce po policejním zásahu právě vyšli z vězení, toho využili.

Jeden z nich si zřídil laboratoř ve Svatobořicích-Mistříně, druhý v Dubňanech. Spolupracovali, hromadně nakupovali ve slovenských lékárnách léky obsahující pseudoefedrin a další látky potřebné pro výrobu drog. Jeden ze zadržených vypověděl, že lékárníky upláceli, aby nepátrali po důvodu zvýšené potřeby léků. Společně se podezřelí také snažili zametat stopy své činnosti.

Kriminalisté tvrdí, že byli výrobci pervitinu velmi zdatní, během roku zřejmě vyrobili několik kilogramů. „Měsíčně byl schopen vyprodukovat stovky gramů této omamné látky nejen pro Hodonínsko či Břeclavsko, ale i pro Brno,“ charakterizoval svatobořického výrobce policejní mluvčí Petr Zámečník. Druhý producent drog potom zásoboval pervitinem narkomany na Moravě a známé na Slovensku a v Rakousku. Má jít o recidivisty, kteří už byli v minulosti za výrobu drog trestáni.

Kriminalisté se při obou zásazích dostali na stopu i jednačtyřicetiletému muži. Ten dříve také figuroval mezi výrobci pervitinu, ale když se policisté začali zabývat jeho činností, od výroby upustil a začal se zabývat jeho distribucí. Drogy odebíral od obou výrobců a prodával je dál.