Zoologové počítali netopýry, na Šumavě jich přibývá

Šumava - Počet netopýrů na Šumavě stoupá. Desítky ochránců přírody se za nimi vydaly do opuštěných štol a jeskyní, aby je spočítali. Do největšího zimoviště, téměř dvě stě let starého tunelu schwarzenberského kanálu, který je trvale uzavřený, se letos s profesionálními zoology vydali i dobrovolníci.

Téměř 400 metrů dlouhý tunel plavebního kanálu je na obou koncích uzavřen vraty s ocelovou mříží. Zoologové ho otvírají jednou za rok, aby mohli spočítat netopýry. V pohybu jim bránila ledová bariéra, která místy přehradila i polovinu dva a půl metru širokého tunelu. Za odvětrávací šachtou našli ztemnělé zimoviště. Na stěnách spatřili první netopýry.

Mezi nejrozšířenější druhy v Česku patří netopýr velký, odborníci tu ale objevili i netopýra vodního. Ten se vyskytuje především v okolí rašelinišť, kterých je právě Šumava plná. „Tady jsou stále ve stavu zimního spánku. Zvířata nebudíme, jen děláme vizuální kontrolu,“ popsal zoolog Luděk Bufka.

Na Šumavě žije 17 druhů netopýrů. V tomto zimovišti jich dnes napočítali 150 kusů. „U mnohých druhů došlo v poslední době k nárůstu početnosti,“ potvrdil Bufka. Dobrovolníci se sem podívali letos poprvé. „Nechtěli jsme, aby to bylo jen vědecké zkoumání, pozvali jsme sem i veřejnost,“ řekl mluvčí národního parku Pavel Pechoušek. „Je to úžasný zážitek, viděl jsem netopýry jen v létě, nikdy takhle zavěšené, když spí,“ svěřil se jeden z dobrovolníků Radek Galis.

Zimoviště, do kterého se netopýři stěhují na konci října, opouštějí podle počasí v průběhu března. Správci parku ještě dnes večer tunel opět uzavřou a vrátí se sem zase za rok.