Třebíč vychází vstříc veřejnosti

Třebíč – V Třebíči má památka Unesco – Židovský hřbitov – unikátní databázi. Vyhověli tak zde desítkám příbuzných, především ze zahraničí, kteří hledali své předky, ale i badatelům. Každý hrob a jméno má svoji počítačovou kartu a stovky let staré informace slouží široké veřejnosti na internetu.

Vyfotografovat každý náhrobek, poté zjistit podrobnosti o zemřelém, vše zpracovat na papír a pak teprve uložit do počítače – to je práce pro několik desítek lidí na 5 let. Jedním z nich byl i spoluautor databáze Ivo Krčmář. „Nejtěžší bylo asi ztotožnit ty karty na výkres v počítači, aby se neudělala chyba,“ uvedl pan Krčmář. V databázi se pak u každého náhrobku a jména objeví přesné místo a mapa hrobu, jména příbuzných, příjmení po otci, datum úmrtí a také hebrejský nápis a různé druhy poznámek. „Máme tam přehled třeba o tom, jestli ten člověk byl učitel, rabín, řezník a tak dále,“ dodal Ivo Krčmář. A průvodkyně Dagmar Juráňová přidává popis znaků na náhrobních kamenech: „Koruna symbolizuje vzdělanost a moudrost. A žehnající ruce jsou symbolem rodu Kohenů, tedy kněžích z Jeruzalémského chrámu.“

Na některých náhrobcích je i několik jmen, v hrobech však často lidé pochovaní nejsou. V některých případech většina příbuzných zemřela v koncentračním táboře. I to se v databázi dohledá. „Máme takové reakce, že lidé ze zahraničí za ten program děkují, protože mohou virtuálně navštívit hroby svých příbuzných,“ poukázal předseda Židovské obce Brno Pavel Fried.

Pískovcové náhrobky vyryté nápisy postupně ztrácejí, počítačová databáze však veškeré informace uchová. V letošním roce by měla být i v angličtině a plánují se také překlady hebrejských nápisů.