Epidemie příušnic: Pardubický kraj hlásí 420 nakažených

Pardubice - Epidemie příušnic v Pardubickém kraji pokračuje. Hygienici od začátku ledna evidují 420 nakažených, což je oproti roku 2011 dvojnásobek. Podle epidemiologů nárůst nemocných nastal až koncem roku a nejvíce jsou nákazou postiženi mladí lidé narození v letech 1996 a 1995. Komplikovanější případy se objevují, není jich ale příliš velké množství.

„Nemocných stále přibývá. Nejvíce jich evidujeme na Pardubicku a Chrudimsku, v poslední době přibývá nakažených i na Orlickoústecku. Tam přibývá každý týden průměrně 20 nemocných. Na Svitavsku je zatím relativní klid, přibývá tam asi pět nemocných týdně,“ popsala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Nemocí se nově nakazili i očkovaní lidé

Proti příušnicím by populace měla být očkovaná. Podle Hégrové jsou dva důvody, proč se nemoc objevuje i přesto - buď přestala vakcína po nějaké době od očkování účinkovat, nebo se změnil virus jako takový. To je teď předmětem výzkumu. Příušnice se podle epidemioložky objevují u očkovaných i neočkovaných lidí. Nemocní s těžším průběhem nemoci jsou hospitalizováni na pardubickém infekčním oddělení.

Vakcíny proti příušnicícmPříušnice mívají obvykle lehký průběh, nemocný má otok jedné nebo obou příušních žláz a teplotu. Někdy ale nastanou komplikace a nemoc může způsobit zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat.


Epidemie nemoci se postupně šíří celou zemí. Začala u sportovních týmů a jiných větších kolektivů lidí. Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří kapénkovou infekcí, rozšiřuje se snadno, a to zejména na místech, kde je mnoho lidí, jako jsou školy, sportovní utkání nebo městská hromadná doprava.