Jihlava kontroluje sloupy veřejného osvětlení

Jihlava - V Jihlavě se radní rozhodli prověřit sloupy veřejného osvětlení. Hlavně starší lampy totiž hrozí zřícením a některé už i spadly. A poruchy jsou v Jihlavě na denním pořádku. Město už předem ale říká, že na hromadnou výměnu sloupů veřejného osvětlení peníze nemá. Kontrola má tedy vytipovat ty sloupy, které to potřebují jako první.

V Jihlavě je čtyři a půl tisíce sloupů veřejného osvětlení. Stárnou a množí se poruchy i havárie. Před dvěma měsíci při silnějším větru popadaly hned čtyři sloupy na sídlišti Demlova. A právě tady se začíná s důkladnou kontrolou. „Vytipovali jsme lokality, kde jsou nejstarší sloupy a mohou tak být značně poškozené. Jedná se o asi čtyři sta sloupů,“ vypočítává mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. „Má se tím zjistit pevnost základů i pevnost samotného materiálu sloupu veřejného osvětlení,“ dodává Bořivoj Sedlák z odborné kontrolní firmy. 

Metoda hojně využívaná v západní Evropě je v Česku úplně nová. Loni takto kontrolovali prvních tisíc sloupů v patnácti městech a zjistili varující statistiku: 15 procent sloupů je nebezpečných. To znamená, že v průměru každý šestý až sedmý sloup může prakticky kdykoli spadnout. Nejčastěji bývají sloupy u země prorezivělé a hrozí zřícením i při mírnějším poryvu větru. Musí být tedy okamžitě odstraněny. „Ty sloupy nejčastěji reznou v přechodu ze země směrem nahoru, tam je to nejchoulostivější místo,“ naznačuje technik Služeb města Jihlavy Pavel Rožek. „Je třeba si uvědomit, že některé sloupy se na území města Jihlavy nacházejí čtyřicet až padesát let, takže to stáří je značné,“ dodává Martin Málek.  

Kompletní zkouška pevnosti a stability jednoho sloupu vyjde na osm set korun. Město věří, že se mu investice vyplatí. Nakonec totiž vymění pouze ty sloupy, které to skutečně potřebují.