Krávy pod autobus nahnal zloděj, tvrdí jejich majitel

České Budějovice – Srážka autobusu se stádem krav u Velešína na Českobudějovicku možná nebyla výsledkem nešťastné náhody. Zemědělci z družstva, kterému krávy utekly z kravína, tvrdí, že našli stopy po násilném vniknutí do kravína. Tvrdí, že zvířata vyhnal na silnici zloděj, který je tak za nehodu zodpovědný. Došlo k ní v noci na neděli, do stáda postávajícího na silnici narazil zájezdový autobus. Při střetu utrpěli těžká poranění řidič a tři cestující.

V policejní statistice není nedělní nehoda u Velešína vedena jako tragická – přes čtyři těžká zranění všichni lidé v autobusu srážku se stádem krav přežili. Přesto na místě zůstalo devět mrtvých těl uhynulých zvířat. Další zraněnou jalovici utratil veterinář dnes. Pro zemědělské družstvo, kterému zvířata patřila, je to výrazná ztráta – tvrdí přitom, že útěk krav byl důsledek zločinu. Kravín byl podle zemědělců řádně zajištěn a v pátek večer uzavřen. V neděli však ošetřovatelé našli vrata otevřená.

Zemědělci mají jasno – za osudným útěkem byl zločinný úmysl. „Bylo to záměrné, někdo tam vniknul. V minulosti jsme s tím měli problém,“ prohlásil předseda ZD Netřebice Pavel Talíř. Policisté, kteří během posledních dvou let v kravíně už vyšetřovali několik krádeží, se možným přispěním zloděje k útěku krav zabývají.

Může však jít také jen o pouhé přání zemědělců, kteří – pokud se nenajde nikdo jiný zodpovědný za útěk – nesou vinu na tragické dopravní nehodě a musí uhradit škodu. V opačném případě by za ni zodpovídal zloděj, kterému by hrozilo až pět let vězení.

Krádeží dobytka podle hospodářů přibývá. Každý měsíc minimálně jedna farma hlásí takové ztráty. Dnes potvrdili, že se s policisty dohodli na dalším postupu. Obsah dohody ale nezveřejnili. „Jednám s policií, abychom zabránili těmto trestným činům, a také jak jim předcházet,“ uvedla ředitelka Agrární komory Hana Hricová.

Podle dostupných informací si někteří zemědělci pořizují tzv. fotopasti a instalují kamery. Další do areálu pouštějí psy, kteří mají dobytek hlídat.