Obyvatelé Ovesné Lhoty protestují proti bioplynové stanici, ale marně

Ovesná Lhota - Zemědělské družstvo v Ovesné Lhotě chce spolu se společností Agroprodukt plus postavit v areálu tamního kravína bioplynovou stanici. Zařízení má vyrábět teplo a elektřinu ze zemědělských odpadů. To se ale nelíbí místním obyvatelům a nejvíc se obávají, že kravín bude ve vesnici ještě víc zapáchat a na už tak úzkých silničkách přibude nákladních aut. Proti výstavbě tak protestují, ale marně.

Bioplynové stanice zažívají v posledních letech v Česku rozmach díky dotování výroby energie z obnovitelných zdrojů. Těchto elektráren tak přibývá i v okolí Ovesné Lhoty, jen pár kilometrů odtud zprovoznil stejný investor už dvě taková zařízení. Zarazit výstavbu další bioplynové stanice v Ovesné Lhotě ale asi už nepůjde. Investor totiž získal loni na podzim stavební povolení.

Lidé ve vesnici vyčítají prohraný boj bývalému vedení obce

Obec vydala souhlas se záměrem výstavby bioplynové stanice už v roce 2009. Tehdy ale o plánu investora nikdo ve vesnici nevěděl a samotný souhlas vznikl za velmi podivných okolností. Podepsal ho pouze bývalý starosta Vladimír Plešák. Ten byl ovšem v té době členem představenstva zemědělského družstva, které se na projektu podílí. On i jeho rodina mají dodnes v družstvu členské podíly. Zarážející ovšem je, že o tom není sebemenší zmínka v jeho usnesení. Do zápisu z jednání se přitom jindy dostal i nákup závěsné nástěnky pro radnici či vybílení obecního sálu.

Vladimír Plešák, bývalý starosta Ovesné Lhoty

„Já jsem nic neudělal, já jsem to nechal odhlasovat. Pro tu záležitost zvedlo z těch sedmi zastupitelů šest ruku.“


Utajený souhlas z roku 2009 ale lidem v Ovesné Lhotě znemožnil se proti bioplynové stanici bránit. Investor ho totiž předložil na stavebním úřadu ve Světlé nad Sázavou a další schvalování projektu se tak rozjelo dřív, než se informace o něm rozkřikly v Ovesné Lhotě. Bývalý starosta i členové bývalého zastupitelstva ale teď tvrdí, že je investor obešel. Dokument z roku 2009 prý na zastupitelstvu opravdu schvalovali, rozhodně prý ale neměl sloužit jako definitivní souhlas obce se stavbou.

Podle zástupce společnosti Agroprodukt plus Radima Hrůzy jde o to, jak si to dnes kdo vysvětluje. Jistě podle jeho slov na jednání také padlo, že souhlas bude i pro další účely v rámci přípravy projektu, nicméně vzhledem k tomu, že neexistuje písemný záznam jednání, je to prý nyní slovo proti slovu.

Obec věřila, že alespoň referendum ještě může mít na rozhodování o bioplynové stanici vliv, proto ho v červenci 2010 uspořádala. Ze 150 voličů se ho zúčastnilo 95 a 66 procent z nich hlasovalo proti výstavbě stanice. Petici proti ní pak podepsalo 104 lidí. Jejich názor ale teď už nikoho nezajímal. Investor už předložil stavebnímu úřadu ve Světlé nad Sázavou souhlas obce z roku 2009, úředníci ho uznali za platný a zahájili řízení o povolení stavby.

Nové zastupitelstvo Ovesné Lhoty, které vzešlo z voleb na podzim 2010, se tedy ještě pokusilo výstavbě bioplynové stanice zabránit rychlým schválením nového územního plánu. Definitivní schválení územního plánu se ale minulo o několik týdnů s územním rozhodnutím při výstavbě nebo na výstavbu bioplynové stanice. Tento pokus tedy také nepomohl. „Jako občan i starosta obce vidím takovou bezmoc, že obec ani občané nemůžou ovlivnit tento chod nějakého záměru výstavby a rozhodovat si de facto o svojí obci. To je asi tak všechno,“ uzavírá starosta Ovesné Lhoty Vladimír Šemík.