Nové vedení zkritizovalo karlovarskou záchranku

Karlovy Vary - Krizoví manažeři objevili na karlovarské záchranné službě zásadní chyby. Kromě zbytečně rozlehlého nového sídla přišli na nevyužívané a předražené sanitky a chyby v hospodaření. Zatím ji vedou dva měsíce, a tak se rozjela i krajská kontrola.

Nové vedení tvrdí, že v areálu karlovarské záchranky parkuje šestnáct sanitek, které nikdo nepotřebuje, a zbytečně se tak za ně platí pojištění. Jsou mezi nimi jak stará, tak úplně nová auta. Podle nového ředitele byly navíc některé sanitky při nákupu až dvojnásobně předražené. Na pěti sanitkách tak záchranka prodělala téměř devět a půl milionů korun.

„Lidé ve funkčních pozicích, kteří záchrannou službu v minulosti řídili, tyto pozice velmi zneužívali a to různým způsobem. Ať už ke svému sebeobohacování či zvláštnímu způsobu nakupování,“ podotkl ředitel ZZS Karlovarského kraje Luděk Nečesaný. Bývalý ředitel ceny sanitek hájí. Podle něj vzešly z výběrového řízení a vyšší počet je nutný v případě hromadného neštěstí.

Karlovarská záchranka prý zaostává i v technickém vybavení

Podle nového vedení karlovarská záchranka oproti těm ostatním zaostává i v technickém vybavení. Dispečink používá zastaralé a nevyhovující počítače. „Záchranka je opravdu technologicky na úrovni někde v roce 2003,“ řekl provozně-technický náměstek ZZS Karlovarského kraje Dušan Keil.

Další kritika směřuje na nové sídlo za 75 miliónů korun v areálu hejtmanství, které se staví. „Dokážeme tuto budovu vytížit v rozmezí jedné poloviny až dvou třetin maximálně,“ vysvětlil Nečesaný. Kraj od ledna provádí na záchrance už druhý audit. Ten minulý odhalil nadstandardní platy lékařů a porušování zákoníku práce. Karlovarská záchranná služba loni hospodařila se ztrátou devět a půl miliónu korun. Dalších deset miliónů přitom musí vrátit za půjčku, kterou si od kraje vzala v prosinci.