Další třicítka chrtů z Irska našla v Česku nový domov

Brno - Organizace Chrti v nouzi zachránila další třicítku psů z Irska. Bývalé dostihové chrty totiž po ukončení kariéry často čeká bolestivá smrt, brněnské sdružení se však rozhodlo zvířata z irských útulků převézt do Česka, kde si pro ně přišli noví majitelé. Není to první skupina někdejších psích závodníků, která přijela z Irska, k novým majitelům se zachránění chrti stěhují už rok.

„Je úplně úžasné, že už je tady a že přežila cestu. Je sice vynervovaná, ale zvládla to, holka naše,“ chválil fenku Phoenix její nový majitel. Osud Phoenix připomíná život mnohých závodních chrtů v Irsku, kteří své majitele zklamali. „Víme, že nechtěla běhat, tak ji majitel přehodil přes dvoumetrovou zeď. I když se povedlo zjistit, komu zvíře patří, nikdo kruté chování neřešil. Našli ji domlácenou, dávali ji dohromady na kapačkách. Je to strašný osud, co jsou lidé schopni těm tvorům udělat,“ řekl nový majitel. 

Phoenix nyní čeká podstatně klidnější život. „Seznámíme ji s naším druhým psem, což uvidíme, jak to dopadne. Máma hned uvaří kuře, fenka dostane dlabenec a pelíšek a uvidíme, jak se jí u nás bude líbit,“ uzavřel nový majitel. 

Chrty v Irsku často potká krutý osud 

Vysloužilým závodním chrtům z Irska hledá v Česku nový domov sdružení Chrti v nouzi. Bývalé dostihové psy v jejich domovině čeká po ukončení kariéry většinou násilná smrt. Dosud se jen díky novým českým páníčkům podařilo zachránit přes stovku zvířat. 

Irské majitele zajímají chrti, neboli greyhoundi, jen na dostihové dráze, když se zraní nebo ukončí kariéru, čeká většinu psů krutý osud v podobě týrání a násilné smrti. „Bohužel, dokud se nezmění legislativa, greyhound je považován za hospodářské zvíře. Je to zkrátka legální,“ potvrdila organizátorka projektu Chrti v nouzi Lucie Poučová.

Ročně končí se závoděním v Irsku odhadem pět tisíc chrtů, do tamních útulků se jich dostane jen pár stovek. Psi odvezení do Česka tak uvolní místo dalším, které by mimo útulek mohl čekat bolestivý osud. 

Chrtí dostihy

Galgo Sultan, ŠpanělskoJde o rychlostní závody, kdy psi rychle běží za umělou mechanickou návnadou, která je před nimi tažena. Velkou tradici mají tyto specializované zvířecí závody zejména v anglosaských zemích, nicméně se pravidelně konají asi ve 20 zemích světa. V českých zemích tato chovatelská zábava nemá příliš velkou tradici, první závody se zde začaly pravidelně konat až po druhé světové válce.

Při závodech se využívá velkých rychlostních dispozic, které tato psí plemena mají. Čeští příznivci této chovatelské kratochvíle se sdružují v chovatelském spolku zvaném Česká greyhound dostihová federace.

Ochránci zvířat u chrtích dostihů opakovaně poukazují na týrání závodních chrtů, špatné životní podmínky zvířat, nedostatek veterinární péče a trýznivé způsoby usmrcování už nevýdělečných psů.

Zdroj: Wikipedie