Č. Krumlov má „turistického Oscara“, Zlaté jablko FIJET

Český Krumlov - Zlaté jablko, prestižní turistické ocenění srovnatelné s filmovými Oscary, získalo město Český Krumlov. Zařadilo se tak k nejvýznamnějším turistickým destinacím světa. Ocenění každoročně uděluje Světová federace novinářů a publicistů cestovního ruchu (FIJET). Z českých měst ho zatím obdrželo pouze Brno v roce 2004.

Federace ceny uděluje turistickým cílům po celém světě každoročně už od roku 1971. „Měla by to být turistická zajímavost, měla by mít historii a kulturní dědictví,“ řekl prezident FIJET Tijani Haddad. Jednoznačnými plusovými body byly českokrumlovské památky a celková atmosféra města. Novináři ale ocenili i to, že město celoročně kulturně žije - turisty láká na výstavy, slavnosti, divadlo v zámecké zahradě či mezinárodní hudební festival. „Loni byla na festivalu hvězda takového kalibru jako Plácido Domingo, na to všichni slyšeli, to rozhodlo pro Krumlov,“ poznamenal člen Řídícího výboru FIJET za ČR Miroslav Navara.  

Ze Zlatého jablka si navíc Český Krumlov symbolicky ukousne v roce jeho 20. výročí zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Je to pro nás mimořádný okamžik. Tohle potvrzuje, že Český Krumlov a UNESCO k sobě patří,“ dodala místostarostka města Jitka Zikmundová.

Získání Zlatého jablka bude mít jednoznačně pozitivní dopad na turistický ruch ve městě i jeho ekonomický růst. Už teď Krumlov každoročně přiláká více než milion zahraničních turistů, kteří do rozpočtu města přinesou kolem patnácti milionů. Nyní se stane středem pozornosti novinářů ze čtyř kontinentů. „Všichni naši členové, a těch je kolem tisíce z celého světa, teď budou o tomto městě psát,“ potvrzuje Tijani Haddad.