Opava oboduje zájemce o sociální bydlení

Opava - Pořadníky na tzv. sociální byty se rozhodli zavést radní v Opavě. Podle nové koncepce by od letoška měli obecní bydlení získat přednostně mladé rodiny s dětmi a senioři. Žádosti všech sociálních skupin bude magistrát bodovat. Byt získá uchazeč s nejvíce body.

Městu patří 550 bytů, zájemců o sociální bydlení je okolo 250. Byt 1+1 s nájemným 2 028 korun by podle starých pravidel získal kdokoliv, kdo dá do obálky největší částku jako první nájemné. To chtějí radní změnit. „Bylo to ve statisících. Lidé, kteří jsou schopní dát takové obrovské částky, jsou také schopní zajistit si bydlení jinde,“ míní Pavla Brady, náměstkyně opavského primátora.

Přednost teď mají dostat senioři, lidé se zdravotním postižením a s psychickými problémy. Nový systém je rozdělí do skupin a jejich žádosti oboduje. Výsledné číslo a pořadí v pořadníku může ovlivnit například věk žadatele nebo počet dětí. „Důraz je kladen především na bytovou situaci žadatele, kde je možné získat nejvíce bodů. Pravidla jsou vymyšlená tak, aby se nestalo, že by dva lidé měli stejné bodové ohodnocení,“ říká referent odboru majetku Jiří Lenhert.

V Opavě by chtěli postupně uvolňovat i takzvané startovací byty pro mladé rodiny s dětmi. Mají jim pomoci překlenout těžké začátky. V současné době má Opava pro znevýhodněné občany uvolněno 8 bytů. Podle nového režimu je začne obsazovat už od dubna.