Hrady a zámky se chystají na turisty

Ústecký kraj – Na hradech a zámcích vrcholí přípravy na novou turistickou sezonu. Většina otevře za osm dní, tedy poslední březnovou sobotu. Kasteláni se snaží návštěvníky nalákat na netradiční prohlídky a nové expozice.

Uklidit jednu zámeckou místnost trvá dva dny. Ve Velkém Březně na Ústecku s odstrojením exponátů pomohou i sami turisté během úplně první prohlídky. „Sami potom mohou obrazy zbavit plachet a zámek bude připraven na sezonu,“ uvedl kastelán zámku Velké Březno Miloš Musil. Návštěvníci se ale musí dobře obléknout. Zatímco venku začalo jaro, na zámku panují zimní teploty. „Zima je tady až do července. Venku se chodí v krátkých kalhotách, v krátkých tričkách a my tu máme kožich,“ dodal Miloš Musil.

O dvacet kilometrů dál, v zámku v Benešově nad Ploučnicí, právě nyní vrcholí přípravy dvou nových expozic. Jedna představí všední život posledních majitelů zámku, druhá se bude věnovat lovecké vášni. „Kde budou ukázky paroží, zbraní a tématiky k loveckým zábavám místní šlechty,“ vysvětlil kastelán zámku Zdeněk Henig.

Vstupné na státních památkách se v Ústeckém kraji letos zvyšovat nebude, turisté nezaplatí víc než stokorunu. Chystají se i technické novinky nebo katalog trojrozměrných fotografií. „Konkurence nespí. Když se podíváte, jaké nabídky předvádějí třeba muzea, nemůžeme být úplně stranou. Bez debaty,“ prohlásil náměstek pro správu památkových objektů NPÚ Ústí nad Labem Alexandr Gabriel.

Jedenáct státních památek v kraji minulou sezonu navštívilo téměř 200 tisíc turistů. Kasteláni doufají, že letos jich přijde ještě víc.