Les u Bučovic na Vyškovsku zachvátil rozsáhlý požár

Brno - Jihomoravští hasiči celé odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesa u Bučovic na Vyškovsku. Plameny zasáhly devět hektarů lesa, hořelo hlavně listí, hrabanka, pařezy a keře. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu a k likvidaci plamenů použili také vrtulník. Škoda je odhadována na více než 80 tisíc korun.

Hlášení o požáru dostali hasiči krátce před 14:00. Zjistili, že požár propukl poblíž lesní cesty k rekreačnímu táboru Jitřenka v lese nad Bučovicemi. „Oheň se v suchém porostu ve členitém, kopcovitém terénu rychle šířil,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Hasiči postupně dostali požár pod kontrolu. Hašení skrytých ohnisek pokračovalo až do tmy.

Příčinou požáru je buď nedbalost, nebo lidský úmysl. Nejpravděpodobnější variantou je odhozený nedopalek. Na jihu Moravy platí od čtvrtka zákaz rozdělávání otevřených ohňů v krajině. Přesto hasiči od té doby vyjížděli k více než 20 požárům, uvedl Haid. Jejich příčinou bylo často pálení trávy nebo zahradního odpadu. 

U požáru zasahovalo více než 50 hasičů z desítky profesionálních i dobrovolných jednotek. Jejich práci komplikoval obtížně dostupný terén. Ohniska požáru likvidovali pomocí lopatek a dalšího ručního nářadí. Vrtulník vzlétl více než čtyřicetkrát, pokaždé do terénu uvolnil vak s 850 litry vody. Škoda se vyšplhala na 80 tisíc Kč především kvůli zničenému mladému dubovému porostu.  

Požár se rychle rozšířil především kvůli tomu, že les je zcela vyschlý. Hejtman Michal Hašek ve čtvrtek vyhlásil období takzvaného zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Za případné porušení zákazu rozdělávání ohňů hrozí pokuta. Postih lze uložit také třeba za odhazování nedopalků nebo používání zábavné pyrotechniky v ohrožených lokalitách.