Kraj Vysočina zadotuje opravu regionálních letišť

Jihlava - Kraj Vysočina bude letos dotovat opravy všech pěti malých regionálních letišť. Na každé vychází částka asi půl milionu korun. V regionu totiž zájem o letectví soustavně roste a za posledních deset let se počet letadel v ČR zdvojnásobil. Svůj podíl na účasti kraje má i to, že například na jihlavském letišti drží službu i letečtí hasiči.

„Když si podá letiště milionový projekt, půl milionu dáme my, čtvrt milionu obec a čtvrt milionu provozovatel,“ informoval náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl. Opravy se budou týkat všech pěti letišť v kraji, hlavní částka bude směřovat především do úprav travnatých přistávacích drah. Na nich se při intenzivním používání vytvářejí až půlmetrové prohlubně, které komplikují přistávání.

Malá veřejná letiště nevyužívají jen amatéři a sportovci, ale slouží i k obchodním letům a v případě Jihlavy jsou i pro záchranáře. Nicméně právě zde je částka naprosto nedostatečná. „Máme už udělanou studii a projekt na rozvoj letiště, ale tam je potřeba částka kolem 400 milionů, nicméně ta částka půl milionu je dobrá podpora,“ informoval předseda Aeroklubu Jihlava Lubomír Navrátil.