Liberecká univerzita žaluje Syner za neprovedené práce

Liberec - Technická univerzita v Liberci žaluje stavební společnost Syner. Domáhá se vrácení části peněz zaplacených za rekonstrukci vysokoškolských kolejí před lyžařským šampionátem v roce 2009. Kontroly ukázaly, že práce za 5,1 milionu korun stavební firma vyfakturovala, ale neprovedla. Syner platit odmítá, rozhodovat tak bude soud.

Zdroj: ČTK/TU v Liberci Autor: Martin Šaml a Architektonická kancelář Technické u

Žaloba byla podána v únoru, řekla dnes mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Mluvčí Syneru Ondřej Paclt uvedl, že firma nemá žádné oficiální informace, že by byla žaloba podána. „Proto v tuto chvíli těžko můžeme cokoliv bližšího komentovat,“ sdělil.

Koleje liberecké univerzity se před šampionátem připravovaly pro hosty a sportovní týmy, jejich kompletní rekonstrukce stála více než 300 milionů korun. Na rekonstrukci dostala univerzita státní dotaci, jako investor si nechala podle Kočárkové provést kompletní kontrolu na základě již dříve provedených prověrek Nejvyššího kontrolního úřadu a finančního úřadu. „Žalobu jsme podali, protože Syner jako dodavatel stavby nereagoval na výzvu k uhrazení pohledávky uplatněnou naším právním zástupcem,“ dodala Kočárková.

Podle Kočárkové dodavatel stavby zahájil s univerzitou jednání a proti její pohledávce uplatňuje vlastní. Za zpožděné platby od univerzity žádá smluvní pokutu pět milionů korun. „Prověřujeme oprávněnost smluvní pokuty ze strany společnosti Syner, v případě, že oprávněná bude, budou obě strany zřejmě jednat o dohodě o narovnání,“ dodala Kočárková.

Spor univerzity se Synerem se týká stavebních prací, nikoli dodávky nábytku, kterou se zabývá liberecký soud. „Podanou žalobu nelze spojovat s kauzou údajně nedodaného nábytku, prokázalo se - a potvrdilo to i policejní šetření - že nábytek byl na koleje dodán v souladu s fakturací,“ dodala Kočárková.

Kauzu nedodaného nábytku v úterý projedná krajský soud a není vyloučeno, že padne rozsudek. Dva muži a žena se podle státního zástupce dopustili podvodu za téměř čtyři miliony korun. Měla je zaplatit Technická univerzita v Liberci za nikdy nedodaný nábytek. Obžalovaným hrozí tresty od dvou do osmi let vězení. Za zakázku na nábytek zadanou bez veřejné soutěže jsou žalování i další tři lidé včetně bývalého rektora. Soud ale zatím v tomto případu jednání nenařídil.