Firmy zoufale shání učně keramiky, slibují podporu i výdělky

Karlovy Vary – Českým výrobcům keramiky chybí asi stovka odborníků. Na střední školy se zaměřením na tento obor se totiž nikdo nehlásí. Krize je už tak daleko, že firmy a školy podepsaly dohodu. Zájemce chtějí přilákat atraktivními nabídkami a zárukou stabilní práce po dokončení studia.

Firmy zaměřené na keramiku potřebují hlavně středoškolsky vzdělané odborníky. „Mohou nastoupit do pozic mistrů ve výrobě, technologů, kvalitářů,“ řekl ČT jednatel společnosti Laufen CZ Miloslav Hambálek. Jediná škola, která je podle něj dnes schopná takové odborníky připravit, je karlovarská střední průmyslová škola. V oboru technologie silikátů ale podle její ředitelky Markéty Šlechtové nejsou tento rok žádní žáci. „Poslední, to jich bylo pět, odmaturovali v loňském školním roce,“ dodala.

Stabilní práce a slušný výdělek

Zástupci firem se domnívají, že za nezájmem o obor stojí nedávná krize porcelánek. Zdůrazňují ale, že keramika je jiné odvětví. „Keramika perspektivu má, takže udělejme všechno pro to, aby mladí lidé měli zájem u nás dělat,“ uvedl generální ředitel Sedleckého kaolinu Vojtěch Zítko. Firmy se proto spojily s keramickými školami a podepsaly takzvanou sektorovou dohodu. Doufají, že se jim tak podaří zajistit dostatek zájemců o studium.

Markéta Šlechtová, ředitelka SPŠ: „Zaměstnavatelé nám sem ty žáky musí v podstatě poslat. Oni je potřebují, takže nám je musí dodat, jinak to nemůže fungovat.“


Intenzívní spolupráce firem a keramických škol začne ještě letos. Firmy ale chtějí své budoucí zaměstnance připravovat už během studia. Požadují proto, aby jim pomohl i stát. „Budeme potřebovat jisté zvýhodnění těchto oborů, ať už to bude daňovými úlevami. Firmy budou sponzorovat jednotlivé učně,“ řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. Pokud se spolupráce podaří, výukové dílny pro potřebné obory by mohly být znovu zaplněné do dvou let.