Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
pondělí 6. července 2015 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Historická tabačka v Novém Jičíně šla k zemi, vyroste zde obchodní centrum

Velikost textu:

Nový Jičín - Historický areál tabákové továrny v Novém Jičíně je už definitivně minulostí. Developerská firma JTH Group zbourala poslední budovy a hodlá na jejich místě postavit dva hypermarkety. Nový Jičín ale požaduje zásadní upřesnění dopravní studie. Kolem areálu totiž vede hlavní tah městem a radnice se obává dalšího nárůstu dopravy.

Demolice staré tabačky
Demolice staré tabačky
Otevřít galerii
 • Demolice staré tabačky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2394/239400.jpg?1300130392
 • Prašnost při demolici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2395/239401.jpg?1300130426

Cigarety se v novojičínské tabačce vyráběly ještě na konci minulého století. Poté sloužily budovy jako sklady. Před třemi lety je tabákový koncern Philip Morris prodal developerům. Tovární areál ze sklonku 19. století nezachránily ani protesty patriotů, ani neúspěšná snaha o zápis do seznamu kulturních památek. Zbytky posledních budov právě v těchto dnech developer likviduje. Lidé v okolí si stěžují, že kvůli vysoké prašnosti způsobené demolicí budov nemohou dýchat, někteří dokonce trpí astmatickými záchvaty. "Posílili jsme na stavbě stříkání několika děly, jezdí nám tam kropit i hasiči a generální dodavatel zajistil 100 lístků na mytí aut pro lidi z okolí," hájí developerskou firmu manažerka projektu Gabriela Hlavsová.

Plán developera na vybudování obchodního centra má ale podle radnice velkou slabinu - je jí nedostatečná koncepce řešení dopravy. Návrh postavit příjezd z přilehlého kruhového objezdu radnice zamítla, teď chce lepší řešení, které by zabránilo dopravním komplikacím ve špičce. "Jsou zde dvě studie z roku 2008, respektive je tam ještě i nějaká studie z roku 2005, ale žádná naprosto nevypovídá o situaci, která je dneska," vysvětluje starosta Nového Jičína Břetislav Gelnar. S tím souhlasí i dopravní inspektorát.

přehrát video
Reportáž Michala Poláška

"Necháme tu kapacitu spočítat, a pokud by došlo tím výpočtem k nějakému novému nápadu, který by ještě zlepšil tu průjezdnost, tak se mu určitě nebudeme bránit," reaguje vstřícně manažerka projektu Gabriela Hlavsová. Zbývající demoliční práce v areálu skončí v polovině dubna. Pokud získá developer stavební povolení ještě letos, první část obchodního centra se otevře na podzim příštího roku.

Zaprášené zaparkované auto
Zaprášené zaparkované auto
Více fotek
 • Zaprášené zaparkované auto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2395/239405.jpg
 • Demolice staré tabačky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2395/239406.jpg
Kontakt na autora reportáže: michal.polasek@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo
    Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo aktualizováno před 1 hodinou Evropa rozpačitě reaguje na výsledky řeckého referenda, které odmítlo požadavky úspor navrhované trojkou věřitelů. Zatímco představitelé zemí jižního křídla eurozóny naznačují ...
   • Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené
    Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené aktualizováno před 55 minutami Atény/Washington – Bankovní prázdniny v Řecku se prodlouží. Tamní banky zůstanou zavřené ještě v úterý a ve středu, přičemž limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.
   • Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet
    Video
    Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet aktualizováno před 1 hodinou Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na ...
   • Baroko coby bestseller
    Galerie
    Baroko coby bestseller vydáno před 25 minutami Zcela nové dílo, věnované barokní architektuře v Čechách, má přes svoji poměrně vysokou cenu (1200 Kč) a značný rozsah (takřka 800 stran) nečekaný úspěch mezi zájemci a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.