Les u Přemyslovic hořel už podruhé

Přemyslovice (Prostějovsko) – Lesní požár u Přemyslovic na Prostějovsku, se kterým bojovali hasiči o víkendu, opět na několika místech vzplanul. Požár měl několik ohnisek rozmístěných na velké ploše. Včera už oheň v lese zničil asi deset hektarů porostu a způsobil tak škodu zhruba za dva miliony korun. Na místě budou hasiči hlídat i přes noc. O víkendu zasáhly celou republiku stovky požárů.

V Přemyslovicích se hasiči domnívali, že požár definitivně zlikvidovali brzy ráno. Po deváté hodině však dostali hlášení, že v přemyslovickém lese opět hoří. „Oheň se rozhořel na několika místech v lokalitě, kde hořelo v neděli. Na nové plochy se nerozšířil,“ upřesnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek. Velitel zásahu postupně povolával další jednotky s cisternovými vozidly. Hasiči museli zasahovat na rozsáhlé ploše, kde byly desítky menších ohnisek. Na místě budou hasiči hlídat i přes noc.

Poprvé vyjeli hasiči k Přemyslovicím v neděli po šesté hodině večer. „Oznamovatel uvedl, že v lese hoří vzrostlé stromy a plameny šlehají až do korun stromů,“ poznamenal mluvčí Hošák. Oheň se podle něj rychle šířil díky silnému větru. Lokalizovat požár se hasičům podařilo v půlnoci, brzy ráno oznámili konečnou likvidaci ohně. Celou noc les prolévali vodou, v neděli jim pomáhal i vrtulník.

Proč přemyslovický les hoří, není známo. Příčinu se dnes snažil odhalit vyšetřovatel hasičského sboru, ale prozatím nejsou známy výsledky pátrání.

Video Telefonát Radky Štědré
video

Telefonát Radky Štědré

Hasiče v regionu po oba víkendové dny trápil i požár lesa u Vilémova na Olomoucku, který vypukl v sobotu odpoledne a zasáhl asi šest hektarů lesa. Kvůli silnému větru se oheň znovu rozhořel i v neděli. Hasiči na místo dohlíželi i v noci na dnešek.

Celkem od pátku do neděle hořelo v Česku na 460 místech, zhruba polovina z těchto požárů vypukla v neděli. Před nebezpečím požárů upozorňují hasiči i v souvislosti s dnešními oslavami pálení čarodějnic, podle nich by se při současném počasí mohl oheň velmi snadno rozšířit z vater. K maximální opatrnosti vyzývají i při spalování shrabané trávy a listí na zahradách.