Pardubické obvody bojují o život i o samostatnost

Pardubice – O odtržení od města uvažují některé pardubické obvody. Možná to ale nestihnou – magistrát totiž chce část radnic zcela zrušit. Poukazuje, že na devadesátitisícové město je osm obvodů příliš. Zatím magistrát omezuje pravomoci podřízených radnic. Snahu odpojit se od města zdůvodňují radnice právě tím, že ztratily některé pravomoci ve prospěch magistrátu.

Centrální pardubická radnice v minulosti zrušila obvodní stavební úřady, sociální odbory a teď i zbytek státní správy. Vedení města je přesvědčeno, že v obvodech, jejichž velikost se výrazně liší, nejsou potřeba úředníci, kteří zde pracovali – a potřeba podle magistrátu nejsou ani zastupitelé. „Máme 151 zastupitelů, máme 12 uvolněných politiků, máme 7 místostarostů, máme 8 tajemníků – myslím, že je to velká rarita,“ podotkla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Úplným zrušením obvodních radnic by město mohlo ušetřit až 20 milionů korun ročně, podle radního Jana Němce se jedná ze 75 procent o platy.

Představitelé městských obvodů ale úvahy o svém zrušení jednoznačně odmítají. V úvahu připadá i jejich odtržení od města. „Musí se vyjádřit občané, záleží na nich,“ uvedl starosta Pardubic VII-Rosic.

Škrty se ovšem zřejmě dotknou i magistrátu a tzv. velkého zastupitelstva. I na něm chce primátorka Fraňková šetřit a ráda by snížila počet jeho členů z 39 na 25.