V Prunéřově protestovali lední medvědi

Prunéřov - Skupina ekologů z hnutí Greenpeace dnes protestovala před uhelnou elektrárnou Prunéřov na Chomutovsku proti koncepci české energetiky. Podle nich je příliš závislá na spalování fosilních paliv. Skupinka protestujících měla deset až 15 členů, někteří z nich zvolili výrazný převlek za lední medvědy. Tvrdili, že se medvědi přišli podívat na místo, kvůli němuž jim taje led po tlapami. Prunéřov je podle Greenpeace největším zdrojem oxidu uhličitého v Česku. ČEZ jejich protest nechápe; kdyby prý neblokovali jeho snahu, elektrárna se už mohla modernizovat.

Happening s transparenty a převleky ČEZ poněkud překvapil, plán na vylezení na střechu vrátnice se ale ekologům nezdařil. Transparenty protestující proti globální změně klimatu proto rozvinuli alespoň před vchodem do areálu. „Česko produkuje v přepočtu na obyvatele jeden z největších objemů CO2 a Prunéřov na tom má největší podíl. No a medvědům se nelíbí, že jim v Arktidě taje led pod tlapami, tak se přišli podívat, odkud to jde,“ uvedla mluvčí ekologické organizace Lucie Jakešová.

Elektrárna Prunéřov sestává ze dvou provozů, které mají dohromady devět bloků a výkon 1 490 megawattů. Dohromady tvoří vůbec největší uhelnou elektrárnu v Česku. Prunéřov I pochází z konce 60. let minulého století, Prunéřov II je z roku 1982. V 90. letech minulého století byly oba odsířeny. Podle ekologických organizací patří i poté mezi největší znečišťovatele ovzduší v Evropě, jeden žebříček produkce CO2 jim přiřkl 12. místo.


Ekologové se později pokusili dostat do areálu, ale nepovedlo se jim to. „Trestní oznámení podávat nebudeme, i když se aktivisté pokusili o násilné vniknutí do elektrárny a poškodili při tom kus plotu. Přítomní policisté na místě konstatovali, že se jedná pouze o přestupek,“ informoval mluvčí ČEZu Ota Schnepp.

V Prunéřově demonstrovali ekologové
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Greenpeace navrhují, aby ČEZ Prunéřov uzavřel; Česko se prý bez jeho produkce dobře obejde, protože do ciziny vyváží dvojnásobek jeho produkce. ČEZ zase tvrdí, že by rád elektrárnu modernizoval, což by snížilo spotřebu uhlí i emise, ale ekologové mu v tom brání obstrukcemi. „Nechápeme, o co ekologickým aktivistům jde,“ řekl Schnepp. K modernizaci Prunéřova bylo vydáno stavební povolení, ale to napadl Ekologický a právní servis.