Táborský Jordán je pod dohledem

Tábor – Pyrotechnici dnes začali podrobněji zkoumat břehy táborské nádrže Jordán. A hned našli dva granáty. Nádrž se vypouští kvůli výstavbě spodní výpusti a také odbahnění. Nálezy munice nebo zbraní pyrotechnici předpokládali, už na podzim a v zimě si vyznačili některá konkrétní místa. Nic z toho, co zatím našli, ale není pro město nebezpečné.

Dva sovětské obranné granáty byly v nádrži od druhé světové války. Jeden ležel na břehu, pro druhý ale museli odborníci do vody. Na suchu nebo ve vodě. Letitá zkušenost vedoucího průzkumu Jiřího Chládka naučila rozpoznat, že našel něco výjimečného. Už podle zvuku detektoru. „Je tu tolik falešných signálů, tolik plechovek, že je problém odlišit nepořádek. Musíme se o to víc snažit a být bystřejší,“ uvedl Jiří Chládek.

Jordán teď bude pod větší kontrolou nejen pyrotechniků, ale i strážníků nebo policistů. To proto, že navzdory zákazu jeho odhalené břehy přitahují i jiné hledače s detektory. „Policie v této době velice intenzivně sleduje veškeré dění okolo Jordánu a je připravena, kdyby došlo k ohrožení života a zdraví obyvatel, takové situace okamžitě řešit,“ ujistil mluvčí Policie ČR Miroslav Doubek.

Město má velmi podrobný bezpečnostní plán. Bezprostřednímu ohrožení ale spíš čelí jen stavbaři. „Samozřejmě jisté obavy jsou, ale musím říct, že máme odpovědné pracovníky a že ty obavy překonáme,“ prohlásil jednatel zhotovitelské firmy Josef Kubík.

Jak budou práce postupovat a voda klesat, bude zřejmě přibývat i zajímavých  nálezů. Nejen z pohledu pyrotechniků, intenzivní práce čeká i archeology.