Ústecká zoo se chlubí pruhovaným novorozenětem

Ústí nad Labem - Čerstvě narozenou samičkou zebry Hartmannové se může pochlubit Zoo v Ústí nad Labem. Od roku 1975 se v Ústí narodilo už 93 mláďat tohoto vzácného druhu, na nové mládě ale chovatelé čekali čtyři roky.

Samička se narodila v pátek 11. května. „Její matkou je patnáctiletá samice Unita, otcem plemenný hřebec Eddi, kterému je deset let,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová. Klisnička přišla na svět v noci, podle záběrů kamer se postavila na vlastní nohy už za 27 minut a po hodině se poprvé napila mateřského mléka. „První tři dny zůstala s matkou ve stáji a nyní již tráví několik hodin dopoledne ve venkovním dvorku za stájí. Zhruba za tři týdny je obě chovatelé pustí i do venkovního výběhu, takže je budou moci pozorovat také návštěvníci zoo,“ dodala Vrabcová.

  • Mládě zebry Hartmannové
    Mládě zebry Hartmannové autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK
  • Mládě zebry Hartmannové
    Mládě zebry Hartmannové autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK

Podle údajů organizace, která se chovem zeber Hartmannové zabývá, je ústecká klisna prvním letošním mládětem tohoto druhu v Evropě. V Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií je Zoo Ústí nad Labem uvedena jako chovatel s největším stádem, s narozeným mládětem je to celkem deset zvířat, dva hřebci a osm klisen. 

Loni v říjnu se ústecké stádo dočkalo důstojného ubytování; nevyhovující dřevostavbu z roku 1975 nahradilo moderní chovné zařízení.