Kraj dal pokutu provozovateli královédvorské čističky

Dvůr Králové nad Labem – Společnost WWTP DKNL zaplatí 250 tisíc korun za vyhrocení sporu s radnicí, kdy letos v únoru zastavila čistění městského odpadu. Pokutu dnes firmě, která tehdy čističku provozovala, udělil Královéhradecký kraj. Region nadále pokračuje ve správním řízení se společností Evorado Import, které čistička patří.

Splašky z šestnáctitisícového města tekly do řeky 56 hodin, provozovatel opět napojil městskou kanalizaci na svoji čističku poté, co město slíbilo revizi smlouvy, podle které čistění hradila.

Podle rozborů splašky zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu, koncentrace fosforu ve vodě stoupla na hranici hygienického limitu, zbylé parametry kvality vody v řece limity nepřekročily a řeka se s celou situací podle správců povodí vyrovnala relativně dobře. Přesto správní řízení v královédvorském případě vede také Česká inspekce životního prostředí.

Původně městská čistička ve Dvoře Králové se v privatizaci dostala do rukou textilní společnosti Tiba. Textilka však čističku v roce 2005 prodala firmě Evorado Import, která letos v dubnu ukončila smlouvu s firmou WWTP DKNL. O provozování či koupi čističky měla zájem dvorská radnice, majitel si však vybral jako nového provozovatele společnost Litave.